Türk avukat, Naziler'den ölüm tehdidi alıyor

Türk avukat, Naziler'den ölüm tehdidi alıyor
Türk avukat, Naziler'den ölüm tehdidi alıyor
Almanya'da son zamanlarda yükselen ırkçı hareketler Türkiye asıllı vatandaşları da hedef almaya başladı. Son olarak aşırı sağcı bir hareket olan DÜGİDA taraftarları, tencere-tava çalarak ırkçı hareketleri protesto eden Avukat Gülşen Çelebi'yi hedef gösterdi. Nazi hayranları, Çelebi'nin telefonunu Facebook'tan yayınladı.

DÜSELDORF - Almanya 'da Düsseldorf’ta İslam karşıtı DÜGİDA taraftarlarının her pazartesi şehrin merkezinde düzenlediği gösteriye tencere-tava ile karşılık veren Türk avukat, tehditler almaya başladığını açıkladı. DÜGİDA taraftarları tarafından Facebook’ta ismi ve telefon numarası verilerek hedef gösterilen Gülşen Çelebi, İnternet üzerinden ölüm tehditleri aldığını söyledi.

Çelebi, "Önce posta yoluyla tehditler geliyordu. Şimdi bizzat bırakılan tehdit mektupları geliyor. Yüzlerce insan aynı anda telefonumu arayarak kilitliyorlar." diye konuştu. Bu tehditlerle kendisini korkutmaya çalıştıklarını söyleyen Çelebi, olayı polise intikal ettirdiğini ve pes etmeyi düşünmediğini dile getirdi.

Çelebi şöyle konuştu: "Yazdığım bir yazının altına tüm esnaflara imza attırarak polise şikayette bulundum. Beni esnafların başı olarak görüyorlar ve beni hedef alıyorlar." Gösteri olacağı gün esnafın dükkanları kapattığını anlatan avukat, "Zarar gören onlar, küfrü yiyenler de yine onlar. Ama haklarını aramıyorlar" dedi.

'DÜGİDA APAÇIK IRKÇI'

Hakkını aramayana hakkının verilmeyeceğine dikkat çeken Çelebi, Türk göçmenlerin haklarını aramak için sokaklarda olmamasına çok üzüldüğünü dile getirdi. Çelebi, sadece Türkiye ve Uyum Araştırmaları Vakfı’nın (ZfTI)’nın çok az kişi ile çok iyi karşı gösteri düzenlediğini vurguladı.

Tencere-tava ile yapılan eylemle vermek istedikleri mesaja da değinen Çelebi, "Amacımız Nazilerin seslerinin duyulmaması. Onlardan daha sesli olmaya çalışarak istediğiniz kadar bağırın, sizi kimse duymuyor demek istiyoruz." dedi.

Tehdit edildiklerinin duyulması üzerine başta sanatçılar olmak üzere birçok kişiden kendilerine ve eylemlerine destek gelmeye başladığını söyleyen avukat, PEGİDA ile DÜGİDA arasındaki farka da değindi. Çelebi, "DÜGİDA apaçık sağcı. Ona sağcı deseniz de faşist desen de rahatsız olmuyor. Bunlara bu sokakta niçin izin veriliyor? Yahudilerin olduğu sokakta Yahudi düşmanı yürüyüşe izin vermek gibi birşey bu." diyerek tepkisini ortaya koydu. (CİHAN)