Türk bakan: Wulff'un konuşması akıllıca

Aşağı Saksonya Eyaleti Sosyal İşler, Kadın, Aile, Sağlık ve Uyum Bakanı Aygül Özkan, Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff'un TBMM'de yaptığı konuşmanın akıllıca bir konuşma olduğunu belirterek, Wulff'un her zaman göçmenleri desteklediğini söyledi.

HAMBURG- Özkan, üyesi olduğu Hristiyan Demokrat Birlik partili (CDU) Federal Meclis Üyesi Marcus Weinberg tarafından Hamburg’da düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada, "Cumhurbaşkanı, Almanya ’da İslamiyetin bu ülkeye ait olduğu yönündeki tutarlı konuşmasını Ankara ’da da sürdürdü. Akıllıca bir konuşmaydı. Çok memnun oldum. Uyum konusunda çok tecrübeli bir cumhurbaşkanı. Wulff gibi bir cumhurbaşkanı Almanya için büyük bir şans" dedi.

Almanya’da yaklaşık 4,5 milyon Müslümanın yaşadığını ve İslamiyetin de bu ülkenin bir parçası olduğunu ifade eden Özkan, "Çocuklarımız birlikte büyüyor, birlikte dini bayramlar kutlanıyor. İslamiyetin de bu ülkenin bir parçası olduğunu Cumhurbaşkanı bir elçi olarak dile getirdi. Wulff, Almanya’nın hep birlikte şekillendirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Göçmenler bu ülkede sadece misafir değil. Nerede yaşanılırsa yaşanılsın diğer dinlere ve değerlere saygı gösterilmesi ve hoşgörülü olunması gerekiyor" diye konuştu.

"İMAMLAR TOPLUMA ÖRNEK OLMALI"
Almanya’da üniversitelerde İslam kürsülerinin açılmasını olumlu bulduğunu, Aşağı Saksonya eyaletinde ve diğer bazı eyaletlerde de imamların dil öğrenmeleri konusunda Almanca kurslarının yürütüldüğünü kaydeden Özkan, "İmamlar topluma örnek olan ve muhatap alınan kişilerdir. Okullarda İslam dersi tabii ki okutulmalı. Özellikle burada yaşayan, doğan genç kuşaklara İslam dininin anlatılması için Alman okullarında eğitim gören din adamlarımıza ihtiyaç var. İmamlar topluma örnek olmalı. Bu nedenle onların Almanca öğrenmelerini çok önemsiyorum" dedi.

Özkan, Almanya’nın vasıflı göçmene ihtiyacı olduğunu, bu nedenle Almanya dışındaki ülkelerden alınan yabancı diplomaların bir an önce tanınması gerektiğini de belirten Özkan, "Aşağı Saksonya eyaletinde geçen hafta birçok kliniği ziyaret ettim. Orada da dile getirdim. Başta sağlık, tıp, bilişim alanı olmak üzere Almanya’nın kalifiye işgücüne ihtiyacı var. Diplomalar bir an önce tanınmalı. Göçmenler dinine, milletine bakılmaksızın vasıflarına göre kabul
edilmeli. Aynı zamanda göçmenler için Almanya daha çekici hale getirilmeli. Almanya’da doğan, büyüyen, iyi yetişmiş Türk kökenli akademisyenlerin bir bölümünün son yıllarda Türkiye ’ye döndüğünü görüyoruz. Burada kendilerini ya dışlanmış ya da istenmeyen kişiler olarak görüyorlar. Onların korkularını da yenmemiz gerekiyor" şeklinde konuştu.

Küçük çocukların Almanca öğrenmeleri için anaokullarına gönderilmesini ve okul döneminden sonra istihdam piyasasında başarılı olmalarını istediklerini ifade eden Özkan, okullara daha fazla göçmen kökenli öğretmenin atanması gerektiğini de söyledi.

Özkan, Hamburg ve Aşağı Asaksonya eyaletlerinde uyum politikalarına büyük önem verildiğini ifade ederek, "Hamburg eyaletinin eski Başbakanı Ole von Beust uyum konusunu çok önemli görüyordu. Göçmen gençlere daha fazla meslek eğitim imkanı verilmesi konusunda 2008 yılında eylem planı başlatılmıştı. Göçmen gençlere meslek eğitimi sunulması ve onların iş piyasasına kazandırılması Beust için çok önemliydi. Aşağı Saksonya eyaletinde de uyum konusundaki çalışmalara çok önceden başlanıldı. Bakan olarak göreve başladığımda uyum konusunda çalışma grubu oluşturduk. Diğer bakanlıklarla koordineli şekilde çalışıyoruz. Uyum konusu eyaletlerin temel politikası olmalı" şeklinde görüş belirtti.


  ETİKETLER:

  Almanya

  ,

  Türkiye

  ,

  Ankara

  ,

  İslam

  ,

  Hristiyan