Türk elçi Kahire'ye dönüyor, Mısır elçisi geri gelmiyor

Türk elçi Kahire'ye dönüyor, Mısır elçisi geri gelmiyor
Türk elçi Kahire'ye dönüyor, Mısır elçisi geri gelmiyor
Mısır'da 14 Ağustos'ta meydanlara yapılan kanlı müdahalelerin ardından Ankara'ya çağrılan Türkiye'nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı bugün görev yerine dönüyor. Ancak Anka elçisini geri çeken Mısır'ın tutumunda bir değişiklik yok.

ANKARAMısır’da darbe ve 14 Ağustos’ta darbe karşıtlarına yönelik kanlı müdahalelerin ardından ‘istişareler için’ Ankara'ya çağrılan Türkiye 'nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı bu akşam görev yerine geri dönüyor. Ancak Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bedir Abdulbati, ülkelerinin Ankara Büyükelçisi Abdurrahman Salahaddin'in, “Türkiye'nin Mısır'ın içişlerine müdahalesi durmadıkça” görev yerine dönmeyeceğini söyledi.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Türkiye'nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı, bu akşam Kahire'ye dönüyor. Botsalı, Mısır'daki darbenin ardından 16 Ağustos'ta istişareler için Türkiye'ye çağrılmıştı.

Mısır ise Ankara büyükelçisini görev yerine geri göndermeyi düşünmüyor. Mısır Dışişleri Bakanı Sözcüsü Bedir Abdulbati, AA muhabirinin, "Türkiye'nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı'nın görev yerine dönmesi üzere Mısır'ın Ankara Büyükelçisi görev yerine gidecek mi” sorusuna, "Mısır'ın Ankara Büyükelçisi, Türkiye'nin Mısır içişlerine müdahalesi durmadıkça, Kahire'de kalmaya devam edecek. Ankara büyükelçimizi, Kahire'ye istişare için çağırdık. Ayrıca Türkiye'nin Kahire büyükelçisinden buradan ayrılmasını da biz istemedik" cevabını verdi.

Mısır'ın Ankara büyükelçisinin dönmesi için belirli şartlar olduğunu belirten sözcü, "Mısır'a yönelik açıklamalar, saldırgan tutum ve içişlerine karışılmasının durması gerekiyor. Bu şartlarda durumu tekrar değerlendiririz. Şu durumda, bizim konumumuz eskiden olduğu gibi devam edecek. Büyükelçimiz Ankara'ya döneceği zaman bunu duyururuz" dedi.

AA