Türk öğrenci Bakan Davutoğlu'nu şaşırttı

Türk öğrenci Bakan Davutoğlu'nu şaşırttı
Türk öğrenci Bakan Davutoğlu'nu şaşırttı
Avusturya'da bulunan Ahmet Davutoğlu, Türk ve diğer yabancı öğrencilerin eğitim gördüğü okulu ziyaretine bir öğrencinin 'bizi burada dövüyorlar'sözleri damga vurdu.

İhsan EKİCİ

VİYANA - Avusturya Dışişleri Bakanı Michael Spindelegger’in resmi davetlisi olarak başkent Viyana’da bulunan ve mevkidaşı Spindelegger ve Uyumdan sorumlu Devlet Sekreteri Sebastian Kurz ile birlikte Ettenreich Gymnasium isimli orta öğretim okulunu ziyaret eden bakan Davutoğlu okul çıkışında Türk öğrencilerle ayak üstü sohbet etti. Sohbet sırasında Davutoğlu’nun yanına gelen Türk çocuğu, "Burada öğretmenler bize çok kötü davranıyor. Özellikle Türklere çok kötü davranıyorlar. Bir defasında öğretmenin biri bana yumruk bile attı" dedi.

Çocuğun anlattıkları karşısında şaşkınlığını gizleyemeyen bakan Davutoğlu, "Ciddi misiniz? Bu tür şikayetlerinizi dile getirdiğiniz için size teşekkür ederim. Medeni cesaretiniz için tebrik ederim. Bu konuyu sayın Spindellegger ve sekreter Kurz ile görüşeceğim" diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Avusturya ziyareti süresince bu ülkede yaşayan 260 bin civarındaki Türk kökenlinin uyum sorunları ve çözümleri görüşüldü.

BAKANLAR CAMİDE VATANDAŞ İLE BULUŞTU
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Avusturya’ya yaptığı resmi ziyaret çerçevesinde mevkidaşı Michael Spindelegger ve uyumdan sorumlu Devlet Sekreteri Sebastian Kurz ile birlikte ATIB ( Avusturya Türk İslam Birliği) merkezinde vatandaşlar ile buluştular.

SPINDELEGGER: İLİŞKİLERDE BURADA YAŞAYAN TÜRKLERİN KATKISI BÜYÜK OLACAKTIR
Büyükelçi Ayşe Sezer’in de hazır bulunduğu sohbet toplantısında Avusturya Başbakan Yardımcısı ve Dıişleri Bakanı Michael Spindelegger bir konuşma yaparak, " Bugün sayın bakan ile bir okulu ziyaret ettik. Öğrencilerle sohbet fırsatımız oldu. Şimdi de ATIB camiinde sizlerleyiz. İki ülke arasındaki sıcak dostluk ilişkilerinde burada yaşayan Türklerin katkısı büyük olacaktır" dedi.

DAVUTOĞLU: ÇOK RENKLİLİK O ÜLKENİN ZENGİNLİĞİNİ GÖSTERİR
"Aslında Bakan gecikmiş bir ziyaret yapıyoruz. Sayın Spindelegger defalarca davet etti ama özellikle Suriye ’deki gelişmeler nedeniyle bir türlü Viyana’ya gelemedik" diyen Ahmet Davutoğlu ise, "Bu seferki ziyaretimi biraz uzun tutmak istedim. Sizlerle beraber olabilmek için bu toplantıyı gerçekleştirdik. Avusturya’da huzurlu bir yaşam için Almanca lisanını öğrenmemizin önemi büyük. Kendi değerlerimizi kaybetmeden entegre olamaya çalışmalıyız. Bir ülkede çeşitlilik ne kadar çok olursa bu renklilik o ülkenin zenginliğine işaret eder" diye konuştu.

KURZ: YAŞAM STANDARTIMIZI BİRLİKTE KORUYUP YÜKSELTECEĞİZ
Uyumdan sorumlu Devlet Sekreteri Sebastian Kurz ise "Göçmenlerin uyumu için sürekli projeler üretiyoruz. Bir çok yeni uygulamalar ile Avusturya’da yerli ve yabancı herkesin uyum ve huzur içinde yaşamasını tüm taraflar için yaşam kalitesinin korunarak ilerlemesini arzu ediyoruz" dedi.

Toplantıya Yeşiller Milletvekili Alev Korun, Viyana Büyükelçisi Ayşe Sezer ve bir çok sivil toplum kuruluşu temsilcileri de katıldılar. Toplantının ardından, Bakan Davutoğlu ve beraberindeki heyet Cumhurbaşkanı Heinz Fischer’i ziyarete gittiler. (aa)