Türk pilotlara karşılık Lübnanlı rehineler

Türk pilotlara karşılık Lübnanlı rehineler
Türk pilotlara karşılık Lübnanlı rehineler
Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta silahlı kişiler 2 THY pilotunu kaçırdı. Kendilerini 'İmam Rıza'nın Ziyaretçileri' diye adlandıran grup olayı üstlenip Suriyeli muhaliflerin elindeki Lübnanlı Şii hacıların bırakılmasını istedi.

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta dün Türk Hava Yolları’nda (THY) görevli 9 personeli taşıyan otobüsün önünü kesen silahlı kişiler 2 pilotu kaçırdı. Olayı, kendilerini ‘İmam Rıza’nın Ziyaretçileri’ olarak isimlendiren ve adları daha önceden duyulmamış bir grup üstlendi. Grup, pilotlara karşılık Mayıs 2012’de Suriyeli muhaliflerin Halep’te kaçırdığı 9 Lübnanlı Şii hacının serbest bırakılmasını istedi.
Olay, sabaha karşı 03.00’te gerçekleşti. Ayn Mreisseh’deki otellerine giden THY personelini taşıyan otobüsün önü, Refik Hariri Uluslararası Havaalanı’na bir kilometreden kısa mesafede bulunan Cocodi Köprüsü’nde gümüş rengi BMWX 3 ve siyah KIA Picanto model araçlar tarafından kesildi. Otomobillerden inen 6 silahlı kişi, pilot Murat Akpınar ve yardımcı pilot Murat Ağca’yı kaçırırken, hostesler dahil diğer 7 personeli serbest bıraktı. 72 yaşındaki şoför Muhammed Zuayter, silahlı kişilere engel olamadığını söylerken, olay sırasında araçta 12 yaşında bir çocuğun da bulunduğunu söyledi.
Olayı ‘İmam Rıza’nın Ziyaretçileri’ adlı grubun üstlenmesinden önce de ‘pilotların Suriyeli muhaliflerin kaçırdığı Lübnanlı hacılarla takas edilmeleri amacıyla kaçırıldıkları’ iddia edildi. 22 Mayıs 2012’de 11 Lübnanlı Şii hacı, İran’da hac ibadetlerini yaptıktan sonra ülkelerine giderken Halep’in Azez kasabası yakınında kaçırılmıştı. Adını ‘Kuzey Fırtınası Tugayı’ olarak açıklayan bir grup olayı üstlenip ‘rehin Lübnanlılara karşılık tutuklu Suriyeli kadınların serbest bırakılmasını’ talep etmişti. Rehin 2 Lübnanlı, Ağustos 2012’de Türkiye ’nin arabuluculuğuyla bırakılmıştı. 9 Lübnanlı’nın hâlâ Azaz’da rehin tutulduğu sanılırken, rehinelerin aileleri, Suriyeli muhalifler üzerinde etkili olduğu gerekçesiyle Türkiye’nin devreye girmesi talebiyle geçen aylarda Beyrut’taki Türkiye Büyükelçiliği ile THY binası önünde protestolar düzenlemişti. Aileler Ankara ’yı Suriyeli isyancılarla müzakerelerde oyalanmakla suçluyordu.
Lübnan’daki Şii cemaati de olayla ilgileri olduğu iddiasını reddetti. Hacıların kaçırılmasıyla ilgili Yüksek İslami Şii Konseyi’nin görevlendirdiği Şeyh Abbas Zugeyb, rehin Lübnanlıların aileleri adına Ulusal Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada ‘Suriye’de muhalifler tarafından kaçırılan Lübnanlı Şii ailelerinin olayla bir ilgileri olmadığını’ belirtti. 

‘Destekleyebilirdik’

Ancak Zugeyb’in ‘Suriye’de tutulan Şii akrabalarının esaretine son verilecekse kaçırılma olayını destekleyebileceklerini’ söylemesi de dikkat çekti. “Lübnan’da bu operasyonu gerçekleştirebilecek çok asil insanlar var” diyen Zugeyb ‘amaç fidye istemekse kaçırılmayı kınadıklarını’ belirtip şu açıklamayı yaptı: “Eğer kaçırılma olayını önceden bilseydik, bu operasyonu hiç tereddütsüz desteklerdik. Lübnanlı hacıların bir yıldan uzun bir süredir Suriye’de tutulduğunu düşünüyorum. Türk yetkililer Lübnan halkının duygularıyla oynuyor ve Lübnan’ı aşağılıyor.” Rehin Şii hacılardan birinin oğlu Daniel Şueyb de Türk pilotların kaçırılmasıyla ilgileri olmadığını ifade etti.
Öte yandan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman’ı arayarak pilotların bir an önce bulunmasını istedi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise “Pilotlarımızı sağ salim ailelerine kavuşturmak için her türlü gayreti gösteriyoruz” diye konuştu. Davutoğlu, Lübnan Başbakanı Necip Mikati ve Meclis Başkanı Nebih Berri’yi de aradı. Mikati ve Berri, Ramazan Bayramı’nda bu tip bir olayın yaşanmasından ayrıca üzüntü duyduklarını iletip pilotların bırakılması için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini belirtirken, olayın ikili ilişkileri etkilememesi gerektiğini kaydetti.
Bu arada Dışişleri Bakanlığı Lübnan’da yaşayan veya Lübnan’a seyahat edecek Türk vatandaşlarına yönelik uyarı yayımladı.