Türk seçmenler soldan sağa kayıyor

Türk seçmenler soldan sağa kayıyor
Türk seçmenler soldan sağa kayıyor
Türkiye'de sağ, AB'de sol partileri destekleyen Türk seçmenlerin eğilimi değişiyor. Almanya'da Türklerin yüzü giderek SDP'den CDU'ya dönüyor.

Almanya 22 Eylül’deki seçimlere hazırlanırken Times gazetesi, Türkiye kökenli seçmenlerin artan oranda geleneksel olarak destek verdikleri Sosyal Demokrat Parti ’den (SDP) Başbakan Angela Merkel’in merkez sağcı partisi Hıristiyan Demokrat Birlik’e (CDU) kaydığını yazdı. Haberde “Almanya’nın eski ‘misafir işçileri’ Sosyal Demokrat Parti için çantada keklikti. Çünkü göçmenlerin ve düşük gelirlilerin haklarının doğal savunucusu olarak görülüyorlardı. Ancak kendilerini evlerinde hisseden yeni kuşak Alman-Türkler, yükselen orta sınıf ve eski Sosyal Demokrat Partili Maliye Bakanı Thilo Sarrazin’in ‘ırkçı’ diye tanımlanan kitabı, desteğin kaymasının arkasındaki nedenler olarak görülüyor” tespiti yapıldı. Habere göre 1 milyon dolayında olduğu tahmin edilen Türkiye kökenli Almanya vatandaşı seçmenlerin yarısı 2009 seçimlerinde Sosyal Demokratlara oy verdi. Yeni kamuoyu araştırmasına göre şimdi bu rakam yüzde 42.9’a düşerken Hıristiyan Demokratlara verilen destek 4 yılda yüzde 11’den yüzde 20.3’e yükseldi. 

Sarrazin etkisi

Berlin Türk Toplumu Derneği Başkanı Bekir Yılmaz’a göre ‘CDU’ya desteğin artması Türk göçmenlerin sonunda Almanya’ya geldiğini ve artık sadece göçmenlikle ilgili konular üzerinden oy kullanmadıklarını gösteriyor.
Times gazetesi, Sosyal Demokratlar’ın aldığı desteğin Türklerin çifte vatandaşlık edinebilmesini savunmalarına ve Hıristiyan Demokratlar’ın Türkiye’nin AB üyeliğine şiddetle karşı çıkmasına rağmen düştüğünü not etti. Futureorg Enstitüsü’nden Kamuran Sezer de Sosyal Demokratlar’ın aldığı desteğin Thilo Sarrazin’in yazdığı ‘Almanya kendisini yok ediyor’ adlı kitapla darbe aldığını belirtti. Sarrazin kitabında göçmenlerin yeterli düzeyde katkı yapmadan ülkenin sosyal refah sisteminden faydalandığını söylemiş, Türklerin ülkeye entegre olmayı reddettiğini ve Almanlardan daha akılsız olduklarını belirtmişti. Kitap 1.5 milyonluk bir satış rakamı yakalamıştı. Hacettepe Üniversitesi Göç ve Siyaset Araştırmaları Merkezi’nin martta 6 AB ülkesinde yaptığı Euro-Turk-Barometre araştırması, Türklerin yaşadıkları ülkelerde sol, sosyalist ve yeşillere oy verirken Türkiye’de muhafazakâr ve merkez sağ partileri tercih ettiğini ortaya koymuştu.