Türkiye araya girince NATO 'Zagros'u vurdu

Türkiye araya girince NATO 'Zagros'u vurdu
Türkiye araya girince NATO 'Zagros'u vurdu
Wikileaks'ın yayınladığı Stratfor yazışmalarında Türkiye'nin bir NATO savaş oyununda "İran" adının kullanılmasına izin vermediği, bu nedenle oyunda İran'dan "Zagros" olarak bahsedildiği belirtildi.

Amerikan istihbarat şirketi Stratfor analisti Reva Bhalla’nın 19 Mayıs 2011 tarihinde “alfa listesi”ne gönderdiği e-postanın konusunu “ ABD , İngiltere , Fransa, Türkiye üzerine bazı düşünceler” oluşturdu. USAF (ABD hava kuvvetleri) strateji grubundan aldığı brifingin, USAF komutanının 2011 Haziran’ının ilk haftasında Türkiye’ye yapacağı ziyaret öncesi yararlı olduğunu belirten Bhalla, toplantıya ABD ve Fransa’dan iki yarbay, İngiliz hava kuvvetlerine mensup bir albay ve ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan Stratfor’un bu konulardaki bilgisini alkışlayan bir kişinin katıldığını anlattı. E-postada “Tartışmanın büyük bölümünde onlarla Türkiye hakkındaki görüşümüz üzerinde yoğunlaştık, intermarium, Türkiye’nin iktidar mücadelesi, vs yani burada ekleyecek yeni bir şey yok” denildi. E-posta şöyle devam etti: 

“Dışişleri Bakanlığı hala, tabağındaki her şeyi vermeye hazır olmadığı açıkça görülür hale gelen Türkiye ile nasıl başa çıkacağını kavramaya çalışıyor. Azerbaycan’ın bu karışımda neden önemli olduğu konusunda da anlamazlık var. NATO içinde oldukça ayrıntılı bir savaş oyunu yapmak üzereler ve oyunda ‘İran’a ‘İran’ denmesine izin verilmesinden her zaman şikâyet ediyorlar. Ondan ‘Zagros’ olarak bahsedildi. Neden? Çünkü Türkler İran’ı bu gibi şeylerde adıyla çağırmamakta ısrar ediyor.” 

Bhalla, Mayıs 2011 itibarıyla Libya’daki gelişmeleri gündeme getirip hava harekatında bir sonraki aşamanın ne olacağını sorduğunda aldığı yanıtları da e-postasına ekledi. Libya’da bir günlük harekatın maliyetinin 1.3 milyon dolar olduğu, brifingdekilerin “Masraf var ama masraflı değil” dediğini aktardı. Bhalla Afganistan harekatının günlük maliyetinin ise 1.4 milyon dolar olduğu bilgisini verdi. Libya harekatı sürerken yazılan e-posta “Fransız, ‘şu anda Strauss-Kahn devre dışı, Sarkozy’nin artık Libya’da savaşa devam etmeye ihtiyacı yok, seçimi aldı’ diye espri yaptı” sözleriyle sona erdi. (ANKA)