'Türkiye barış ortağı olabilir'

'Türkiye barış ortağı olabilir'
'Türkiye barış ortağı olabilir'
ABD Dışişleri Bakanı Kerry, bölge turunun ilk ayağı İstanbul'da Türkiye'nin Ortadoğu barış sürecinde anahtar rol oynayabileceği mesajı verdi.

Bir ay içerisinde ikinci kez Türkiye ’ye gelen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ‘hareketli ve enerjik bir ülke’ olarak nitelediği Türiye’nin Ortadoğu barış sürecinde önemli bir rol oynayabileceğini söyledi. 10 günlük Ortadoğu, Avrupa ve Asya turunun ilk durağı İstanbul ’da Kerry, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Çırağan Sarayı’nda, Başbakan Tayyip Erdoğan ’la Dolmabahçe’de ikili ilişkiler, Ortadoğu barışı, Suriye, İsrail’le ilişkiler ve Kıbrıs’ı ele aldı. Davutoğlu ile 1.5 saat süren görüşmenin ardından ortak basın toplantısında Kerry, Filistin-İsrail görüşmelerine dair “Türkiye bir anahtar olabilir, barış sürecine birçok açılardan önemli katkı sağlayabilir. Türkiye kadar hareketli ve enerjik bir ülkenin barış sürecinde önemli rolü olacaktır” dedi.

Dostlar toplanacak
Kerry, İsrail-Türkiye arasındaki normalleşme sürecinde takvimi belirleyecek olanın ABD olmadığını belirtirken “Anlaşmanın tazminat boyutunun hayata geçirilmesi, büyükelçilerin gönderilmesi ve tam bir ilişki gerekiyor ancak zamanlamayı konuşmak bize kalmış bir şey değil. Anlaşmasının daha büyük işbirliği için kapıları açacağı konusunda umutluyuz. Böylece hep birlikte barış için çalışabileceğiz” diye konuştu. Suriye’nin Dostları Grubu’nun çekirdek toplantısının yapılması konusunda mutabık kaldıklarını belirten Kerry, “ABD ve Türkiye, Suriye’de barışçıl geçiş ortak hedefi için işbirliğine devam edecek” diye konuştu. Türkiye’nin Esad rejimine sürekli baskısından dolayı Davutoğlu’na teşekkür eden Kerry, mülteciler konusunda da Türkiye’yi övdü: “Türkiye insani krize müdahale için mümkün olan her şeyi yaptı.”
Kerry, Suriye’de tampon bölge oluşturulmasıyal ilgili soruya “Askeri strateji tartışacak değilim. Spekülasyonları duyuyorum. Davutoğlu ve ben Suriye’de bir geçiş süreci için uygun iklim oluşturmada gereken şeyler konusunda açık ve kesin bir görüşme yaptık” yanıtını verdi.

İki devletli çözüm vurgusu
Davutoğlu da Kerry ve Başkan Barack Obama’nın ziyareti sonrasında Ortadoğu barışıyla ilgili yeni yaklaşımların gündeme geldiğini, dünkü görüşmede de 2 devletli çözüm için atılacak adımlar konusunu ele aldıklarını anlattı. Filistin lideri Mahmud Abbas ve Hamas lideri Halit Meşal ile yaptığı görüşmeleri paylaştığını belirten Davutoğlu, “İki devletli çözüm bağlamında atılacak her adımı destekleyeceğiz” dedi. Davutoğlu, Erdoğan’ın Washington ziyaretinde de konuların kapsamlı şekilde ele alınacağını belirtti. Suriye’de ABD’nin rolünün önemine değinirken “Çekirdek grup toplantısında da temel hedefimiz, çoğulcu, demokratik bir yapı içinde bir Suriye’nin doğuşunu temin edecek bir geçişin sağlanması” diyen Davutoğlu, Irak’la ilgili de bu ülkenin toprak bütünlüğü etrafında, tüm tarafların katıldığı, güç ve kaynak paylaşımına dayalı siyasi diyalog sürecinin zaruri olduğunu vurguladı. Kıbrıs konusunun da gündeme geldiğini belirten Davutoğlu, Güney Kıbrıs’taki seçimler sonrasında bir fırsat penceresi açıldığını, kalıcı bir barış için harekete geçmenin tam zamanı olduğunu söyledi. Temaslarının ardından İsrail’e giden Kerry, Batı Şeria’ya da geçecek. Halkın Kurtuluş Partisi üyesi bir grup da, Kerry’nin ziyaretini protesto etti.

İsrail ve Filistin Yönetimi Türkiye’yi istemiyor

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin İstanbul temasları sırada İsrail ve Filistin’den ‘Türkiye’nin arabuluculuğunu istemiyoruz’ açıklamaları geldi. İsrail Stratejik İlişkiler Bakanı Yuval Steinitz, ABD’nin Türkiye’ye arabuluculuk önereceği haberlerini reddederek Filistinlilerle doğrudan görüşmelerin yerini hiçbir şeyin alamayacağını belirtti. Filistin Yönetimi Dışişleri Bakanı Riyad el Malki de Türkiye’nin arabuluculuğun işe yaramayacağını savunup Ortadoğu Dörtlüsü’nü tercih ettiklerini vurguladı.