Türkiye beş yeni kamp kuruyor

Haber: İPEK YEZDANİ / Arşivi

KİLİS- Türkiye Suriye ’den gelmesi olası yeni ve büyük bir göç dalgası ihtimaline karşılık göçmenler için sınır illerde yeni kamplar açıyor. Dört kentte açılacak 10’ar bin kişi kapasiteli toplam beş yeni kampla birlikte Türkiye, Suriyeli göçmenler için sığınma kapasitesini 100 bine yükseltecek. Türkiye’de şu anda toplam sekiz konteynir ve çadır kentte 44 bin Suriyeli göçmen kalıyor.
Önümüzdeki haftalarda Gaziantep ’in Nizip ve Karkamış ilçelerinde, Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde, Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesinde ve Osmaniye’de toplam 50 bin kişi kapasiteli beş yeni göçmen kampı açılacak.
Türk yetkililer, şu ana dek Halep’ten kaçan Suriyelilerin Halep’in kırsal bölgelerine doğru kaçtığını, bu nedenle Türkiye’ye henüz bir göç akınının olmadığını belirterek, önümüzdeki günlerde rejim yanlısı güçlerin saldırılarını yoğunlaştırmaları durumunda Türkiye’ye yoğun bir göç akını olabileceğini söyledi. 

Kilis Valisi sınırda
Kilis Valisi Yusuf Odabaşı ile Gaziantep Belediye Başkanı Asım Güzelbey de dün sınır bölgesine giderek incelemelerde bulundu. Sınırın Suriye tarafındaki Bab-es Selam sınır kapısına giderek buradaki Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) askerleriyle görüşen Odabaşı, sınırdan geçişlerle ilgili bilgi aldı.
Türkiye sınırı boyunca tankların konuşlandırıldığı Kilis’te sınırın Suriye tarafı ise tamamen ÖSO kontrolü altında. Öncüpınar sınır kapısındaki Türk bayraklarının karşısında, Suriye tarafında ise artık ÖSO bayrakları dalgalanıyor.