'Türkiye defalarca koruma sözü verdiği topraklardan çekildi'

'Türkiye defalarca koruma sözü verdiği topraklardan çekildi'
'Türkiye defalarca koruma sözü verdiği topraklardan çekildi'
Şah Fırat Operasyonu, yabancı basında da geniş yankı buldu. İran basını operasyonu 'Suriye topraklarının ihlali' olarak yorumlarken, Danimarka medyası Türkiye'nin, Türbeyi ve Türbedeki askerleri koruma sözü verdiğini ancak sözünü tutmak yerine askerleri ve mezarı tahliye etmeyi tercih ettiğini yazdı.

RADİKAL -  Süleyman Şah Saygı Karakolu'na yapılan 'Şah Fırat' operasyonu dış basın ve yabancı ajanslar tarafından son dakika gelişmesi olarak duyuruldu. İran basınında operasyon, "Suriye topraklarının ihlali" olarak yankı bulurken. Danimarka medyası, Türkiye 'nin, Türbeyi ve Türbedeki askerleri koruma sözü verdiğini ancak sözünü tutmak yerine askerleri ve mezarı tahliye etmeyi tercih ettiğini yazdı.

'TÜRKİYE DEFALARCA KORUMA SÖZÜ VERDİĞİ TOPRAKLARDAN ÇEKİLDİ'

Danimarka medyası, Süleyman Şah Türbesi için gerçekleştirilen Şah Fırat Operasyonu'na geniş yer ayırdı.

Politiken gazetesi "Türkiye askerlerini ve mezarı tahliye etmek için Suriye'ye girdi" manşeti ile verdiği haberde Türkiye'nin, Türbeyi ve Türbedeki askerleri koruma sözü verdiğini ancak sözünü tutmak yerine askerleri ve mezarı tahliye etmeyi tercih ettiğini yazdı. Haberde, Türkiye'nin operasyonu Kobane'yi IŞİD'ın elinden kurtaran Kürtlerle işbirliği halinde gerçekleştirdiğini belirterek, Türkiye'nin kendi topraklarından çekildiğine dikkat çekti. Operasyonun, IŞID'ın tehditleri üzerine gerçekleştirildiği yorumu yapılan haberde, Türkiye'nin 1921 yılında Fransa ile yaptığı antlaşma uyarı Türk toprakları sayılan alanı ve Türbeyi, defalarca, ne pahasına olursa olsun koruma sözü verdiğini ancak sözü tutmak yerine askerleri ve Türbeyi tahliye etmeyi tercih ettiği belirtildi.

Danimarka'nın resmi televizyon kanalı DR, aynı başlıkla verdiği haberde ara başlık olarak "Türkiye IŞİD'in ilerleme kaydettiği bölgede koruma sözü verdiği askerleri ve Türbeyi tahliye etti" cümlesini kullandı. Türkiye'nin geçtiğimiz yıl IŞİD'ın bölgede ilerlemesinden duyduğu rahatsızlığı belirtiğine dikkat çeken DR, askerlerin ve türbenin tahliye edilmesinin nedeninin IŞİD tehdidi olabileceğini belirtti.

Newsbreak, "Türkiye koruma sözü verdiği mezarı ve askerleri tahliye etti" başlığı ile verdiği haberde, diğer medya kuruluşları gibi Türkiye'nin defalarca koruma sözü verdiği topraklardan Kürtlerle işbirliği yaparak çekildiğini yazdı. Newsbreak, hükümetin başarılı olarak yorumladığı operasyonun aslında Türk askerinin kendi topraklarından çekilmesi olduğuna dikkat çekti. 

'Şah Fırat' operasyonu dış basında: Türkiye askerlerini tahliye etti


DER SPİEGEL'DEN OPERASYON YORUMU


Alman Spiegel dergisi Suriye’nin Türkiye’yi “Şah Fırat” operasyonu hakkında devlet televizyonu üzerinden yayınladığı açıklamaya geniş yer verdi.

Dergide yer alan haberde Suriye devlet televizyonundan Türkiye için ‘ Ankara bu olayın sonuçlarından sorumludur’ açıklamasının yapıldığı ve operasyonun Suriye tarafından ‘saldırı’ olarak nitelendirildiği yazıldı. Ayrıca haberde, operasyonun İstanbul’daki Suriye Başkonsolosluğu’na bildirilmiş, fakat olur alınmadan harekete geçilmiştir iddiasına da ver yerildi. Haberde; Suriye’nin yaptığı açıklamada türbeye olası IŞİD tehdidinin abartıldığı vurgulanırken, ‘Türkiye ile İŞİD arasındaki bağların derine dayandığı’ bu yüzden de türbeye bu zaman kadar saldırı olmadığı da iddia edildi.

İRAN BASINI: OPERASYON İÇİN İHLAL DEDİ

İran'ın resmi haber ajansı İRNA, Türkiye'nin Süleyman Şah Saygı Karakolu'na düzenlediği operasyonu,"Türk ordusu Suriye toprağını ihlal etti" diye duyurdu.

Türkiye'nin operasyonun için ortaya koyduğu gerekçe için "geçersiz" diyen İRNA, " Türk ordusu, Suriye'deki Süleyman Şah Türbesi'nin kuşatılması gibi geçersiz bir nedeni öne sürerek, 50 tankla Suriye topraklarına girdi ve bu bölgedeki askerlerini Türkiye'ye intikal ettirdi" ifadelerine yer verdi.

İRNA, Cumhuriyet Halk Patisi'nin söz konusu operasyonu kınadığını aktarark, CHP Genel Sekreter Gürsel Tekin'in operasyonla ilgili kullandığı ifadelere yer verdi.

İran'ın resmi ajansı,Tekin'in " 'Şah' değil 'Mat' operasyonu olmuştur. 90 yıllık Cumhuriyet tarihinde ilk defa savaşmadan topraklarımızı kaybediyoruz, bu kabul edilebilecek bir durum değildir" dediğini duyurdu.

Ünsal TURAN - Ahmet İNCEL (DHA)