@idrisemen

Türkiye için Kobani tarifi: Marmara depremi gibi...

Türkiye için Kobani tarifi: Marmara depremi gibi...
Türkiye için Kobani tarifi: Marmara depremi gibi...
IŞİD işgalinden kurtulan ancak ağır top ve füze atışları sonrasında neredeyse yüzde doksanı yerle bir olan Kobani'de kalan siviller zarar görmeyen az sayıda evde ikamet ediyor. Türkiye'yi bilen bir Kobanili, memleketinin halini Türkiye'dekiler için şöyle tarif ediyor: "Marmara depremi gibi..."
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

KOBANİ - 134 gün boyunca saldırı altında kaldıktan sonra IŞİD'i püskürten Kobani’ye Mürşitpınar sınır kapısından giriyoruz. Daha giriş yapar yapmaz IŞİD’in intihar saldırısı sonrasında yerle bir olmuş binalar 134 gün boyunca şehirde yaşanan çatışmaların şiddetini gösteriyor. Saldırılar sonrasında neredeyse dörtte üçü harabeye dönen Kobani’de kentin kontrolünü tamamen ele geçiren YPG güçleri, şehir merkezinde asayişi sağlamaya çalışıyor. IŞİD saldırısından dolayı aylarca Türkiye sınırında yaşayan Kobanili aileler ilk andan itibaren geri dönmeye başlamış ve kentin görece sağlam kalan batı bölgesine naklediliyor. Su ve elektrik sıkıntısının hat safhada olduğu Kobani, güneşin batmasıyla birlikte karanlığa gömülüyor. IŞİD’in elinde bulunan çevre köylere yapılan hava saldırıları da şehir merkezinden hissediliyor. 


134 GÜN SONRA, ÖZGÜR KOBANİ

Harabeye dönmüş sokaklarda konuştuğumuz bir YPG’li , "Savaşarak Kobani’yi özgürleştirdik. Şu anda moralimiz çok yüksek. Bu kan damarlarımızda gezdikçe IŞİD Kobani’ye giremeyecek. Onlar hâlâ kaçmaya devam ediyor. Cenazeleri hâlâ yerlerde. Şimdi Kobani’nin onarılmasını bekliyoruz" diyor. 

'Yenilmez' IŞİD, Kobani'de nasıl yenildi?
'KOBANİ'Yİ MERAK EDENLER...'
Şehir merkezine doğru ilerledikçe savaşın şiddetini daha çok fark ediyoruz. Sokaklarda patlamamış top mermilerine rastlamak mümkün. YPG güçlerinin sürekli devriye gezdiği sokaklarda sivil halk mümkün olduğunca sokağa çıkmıyor. Yıkılan binaların altında onlarca IŞİD üyesinin cesedinin bulunduğunu söyleyen, daha önce Türkiye’ye de seyahat etmiş bir Kobanili şehrin mevcut halini şöyle anlatıyor, "Böyle beklemiyordunuz değil mi? Kobani şu anda Ortadoğu'nun en virane kentlerinden biri. 134 günlük savaş sonrasında bu hale geldi. Bazen Türkiye’den görüştüğüm insanlar ‘Kobani nasıl?’ diye sorunca, ben de onlara ‘Marmara depremi gibi’ diyorum. O zaman lafı uzatmaya gerek kalmıyor."


TÜRKİYE SINIRINDA İKİ AY

IŞİD saldırısı sonrası Kobani’den Türkiye sınırına akın edenler arasında yer alan Abdullah Ataş, sınırda kaldıkları süre boyunca 10 sivilin ölümüne tanıklık etmiş. Ataş yaşadıklarını şöyle anlatıyor, "Annem ve babam Türkiye’de yaşıyormuş. Ama biz henüz küçükken Kobani’ye göç etmişiz. Ben hep burada yaşadım. IŞİD köylere saldırınca biz de Türkiye sınırına akın ettik. Ancak malımız, mülkümüz, her şeyimiz burada olduğu için Türkiye’ye gidemedik. Yaklaşık iki bin kişiydik ve iki ay boyunca sınırda yaşadık. Açlık ve susuzluk bir yana IŞİD’in top atışlarından dolayı 10 kişi gözümün önünde hayatını kaybetti. Çok sıkıntı çektik. Kobani tamamen YPG’nin eline geçince geri döndük. Çok şükür artık güvendeyiz..." (Radikal)