'Türkiye İsrail'le görüşüyor...'

'Türkiye İsrail'le görüşüyor...'
'Türkiye İsrail'le görüşüyor...'
Haaretz gazetesi Ankara ve Tel Aviv'in diplomatik krizi sona erdirmek üzere görüşmelere başladığını öne sürdü. Türkiye'nin patriotlara karşılık İsrail'le tekrar görüşeceği kulislerde konuşuluyordu.

İsrail’de yayınlanan Haaretz gazetesi Ankara ve Tel Aviv’in iki ülke arasındaki diplomatik krizi sona erdirmek üzere yeniden görüşmelere başladığını öne sürdü.
Haaretz, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun özel temsilcisi Yosef Chiechanover ile Türkiye Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu’nun geçen hafta Cenevre’de bir araya gelerek, 2010’daki Mavi Marmara katliamından sonra tamamen kopan ilişkileri düzeltme yollarını görüştüklerini duyurdu.
Chiechanover ile Sinirlioğlu arasındaki görüşmenin haftalar önce yapılmasının planlandığını hatırlatan gazete , İsrail’in son Gazze operasyonu ile bunun ardından Başbakan Tayyip Erdoğan ’ın İsrail’i savaş suçu işlemekle suçlayan sözlerine rağmen tarafların Cenevre’deki görüşmeyi iptal etmediğini kaydetti.
Diplomasi çevrelerinde bir süredir Türkiye’nin patriotların yerleştirilmesi karşılığında ve NATO kapsamına İsrail’le yeni silah işbirliği anlaşmaları imzalayacağı dile getiriliyordu. (DHA)