Türkiye İtalyan rehinelerin kurtarılmasına yardım etti mi?

Türkiye İtalyan rehinelerin kurtarılmasına yardım etti mi?
Türkiye İtalyan rehinelerin kurtarılmasına yardım etti mi?
Temmuz ayında Suriye'de terör örgütü El Nusra Cephesi tarafından kaçırılan iki İtalyan yardım görevlisinin serbest kalmasında Türkiye'nin 'belirleyici rolü' olduğu öne sürüldü.

RADİKAL - Geçen yılın Temmuz ayında Suriye'de kaçırıldıktan sonra Perşembe günü serbest bırakılan iki İtalyan yardım görevlisinin kurtarılmasına Türkiye 'nin aracılık ettiği öne sürüldü. İtalyan Il Sole 24 Ore gazetesinin haberine göre, yardım görevlileri 21 yaşındaki Vanessa Marzullo ile 20 yaşındaki Greta Ramelli'nin serbest bırakılmasında Türkiye "belirleyici rol" oynadı.

BBC Türkçe'den Övgü Pınar'ın haberine göre, Il Sole 24 Ore gazetesinin Türkiye ve Ortadoğu uzmanı Alberto Negri, "Türkiye'nin rolü belirleyici" başlığını kullandı. Makalede, iki yardım görevlisinin El Nusra Cephesi grubu tarafından esir tutulduğu belirtildi ve Türkiye'nin bu grubun da aralarında yer aldığı radikal örgütlerle teması olduğu öne sürüldü. İtalya Başbakanı Matteo Renzi'nin geçen ayki Türkiye ziyaretinin de "Türk gizli servisinin bu konuya daha fazla ilgi göstermesini sağlamış olabileceği" belirtildi.

El Nusra, kaçırdığı İtalyan kadınların görüntüsünü yayınladı


'TÜRKİYE CİHAT YOLUNU KONTROL ALTINDA TUTUYOR'

Negri, Suriye'de iç savaşın patlak vermesinden bu yana Türkiye'nin, özellikle yabancı savaşçıların Suriye'ye girdiği "cihat yolunu" kontrol altında tuttuğunu yazdı. Haberde ayrıca, Marzullo ile Ramelli'nin fidye karşılığı serbest bırakıldığının da "aşikar" olduğu öne sürüldü. İki yardım görevlisi Perşembe günü serbest bırakıldıktan sonra, İtalya'nın 12 milyon dolar fidye ödediği iddia edilmişti.

Muhalefetten ve çeşitli kesimlerden "Terör örgütlerine para ödeyerek adam kaçırma eylemlerini teşvik ediyorsunuz" eleştirisi gelirken, hükümet bu iddiaları reddetti.

'FİDYE ÖDENDİĞİ TEMELSİZ SÖYLENTİ'

Dışişleri Bakanı Paolo Gentili'nin 12 milyon dolar fidye ödendiği iddiasını "temelsiz söylentiler" olarak değerlendirdi. Ancak Gentili'nin bu sözleri de muhalefet tarafından "muğlak" bulundu.

Yardım görevlileri Marzullo ve Ramelli ise Cuma sabaha karşı İtalya'ya getirilmelerinin ardından verdikleri ifadede, kendilerini kaçıranların bunu para için yaptıklarını söylediklerini anlattı. Ancak iki yardım görevlisi, kurtarılmaları için fidye ödenip ödenmediğini bilmediklerini belirtti. Marzullo ve Ramelli, esaretleri sırasında kendilerine şiddet uygulanmadığını da söyledi.

Il Sole 24 Ore gazetesine göre Irak ve Suriye'deki örgütler insan kaçırma eylemlerinden yılda 70-80 milyon dolar gelir elde ediyor.

El Nusra'nın elindeki İtalyan yardım görevlileri serbest