'Türkiye Mavi Marmara tazminatını indirdi'

İsrail’in Haaretz gazetesi, Türkiye ’nin 2010’da Mavi Marmara gemisine yönelik baskında ölen 9 Türk için İsrail’den talep ettiği tazminatta ‘indirime gittiğini’ öne sürdü. Ay başında Türkiye’yi Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu’nun temsil ettiği İstanbul ’daki görüşmede Ulusal Güvenlik Danışmanı Yossi Cohen başkanlığındaki İsrail heyetinde, Başbakan Benyamin Netanyahu’nun Mavi Marmara görüşmelerindeki temsilcisi Joseph Ciechanover’in yanı sıra Dışişleri Bakanlığı’ndan da Nissim Ben Şetrit yer aldı.
Mayısta Türkiye’nin ailelere 1’er milyon dolar tazminat istediğini, İsrail’in ise 100’er bin dolar önerdiğini yazan Haaretz, bu son görüşmede tarafların konuştuğu meblağın ne olduğunu belirtmedi. Gazeteye konuşan İsrailli bir yetkili ise “Anlaşma hazır. Geriye sadece miktar kısmını doldurmak kaldı. Meblağa dair ihtilaflar sürse de eskisi kadar fazla değil. İki taraf da en kısa zamanda bu işi sonlandırıp ilişkileri normalleştirme konusunda istekli” dedi. 

‘Davalar düşürülecek’ 

Netanyahu’nun Türkiye’nin yeni teklifini değerlendirdiğini yazan Haaretz, ‘tazminat konusunda bir anlaşma imzalanması halinde Türkiye ve İsrail’in kısa süre içinde diplomatik ilişkilerin seviyesini yükseltip karşılıklı büyükelçi göndermesinin beklendiğini’ belirtti. Gazete ayrıca, ‘Türk hükümetinin Mavi Marmara baskınına katılan İsrailli komutan ve askerlere yönelik mevcut davaların düşürülmesini ve gelecekte benzer davalar açılmasının önüne geçilmesini sağlayacak bir yasa çıkaracağını öne sürerken, Ankara ’nın uluslararası forumlardaki İsrail karşıtı politikalarına son vereceğini’ de öne sürdü.