Türkiye ÖSO'nun daha etkin olmasını istiyor

Türkiye ÖSO'nun daha etkin olmasını istiyor
Türkiye ÖSO'nun daha etkin olmasını istiyor
El Kaide'nin Suriye kolu, terör örgütü El Nusra öncülüğündeki cihatçı grupların Suriye'nin İdlib kentini ele geçirmesinin ardından, Türkiye'nin, kentin Esad rejiminden alınmasından memnun olduğu ve Özgür Suriye Ordusu'nun daha etkin olmasından yana olduğu bildirildi.

RADİKAL - Suriye 'de Halep ve Şam’a giden yollar üzerinde olması nedeniyle stratejik öneme sahip İdlib kentinin El Kaide bağlantılı terör örgütü El Nusra liderliğindeki Fetih Ordusu’nun ele geçirmesinden sonra Türkiye ’nin sınırı kapalı tutmaya devam edeceği bildirildi.

Hürriyet'ten Uğur Ergan'ın haberine göre, Türkiye’nin İdlib’deki bu kritik değişimden sonra istihbarat da dahil olmak üzere ilgili birimlerin durum değerlendirme toplantıları yaptığı öğrenilirken, genelde kentin Esad rejiminden alınmasından memnun olduğu bildirildi.

ABD'nin silahları El Nusra'nın elinde

HAZM HAREKETİ'NİN SİLAHLARI

Yerel kaynaklardan toplanan istihbaratlar doğrultusunda yapılan ilk değerlendirmede El Nusra’nın kentin alımında etkili olmasında daha önce çatıştığı Hazm Hareketi’nden ele geçirdiği ağır silahların önemli rol oynadığı belirtildi. ÖSO ise yeterli silaha sahip olamamaktan yakındı. Ankara bundan sonra kentin yönetiminde destek verdiği Özgür Suriye Ordusu’nun daha etkin olmasından yana.

El Nusra, İdlip'i ele geçirdi

BM KARARIYLA TERÖR LİSTESİNDE

Türkiye’nin de BM kararları doğrultusunda El Nusra’yı terör örgütü olarak gördüğünü, bu nedenle destek vermesinin söz konusu olmadığını yineleyen diplomatik kaynaklar, şu aşamada Suriye’ye açılan sınır kapılarında rejim değiştirecek bir gelişmenin olmadığını söylediler.

El Nusra, İdlip'i ele geçirdi

El Nusra İdlip'te dört Suriye askerini esir aldı