'Türkiye parmağını Esad'a çevirdi'

'Türkiye parmağını Esad'a çevirdi'
'Türkiye parmağını Esad'a çevirdi'
İngiltere'de yayımlanan Telegraph gazetesi, Türkiye'nin Güneydoğu'da meydana gelen son saldırılardan dolayı Suriye ve İran'ı suçladığını yazdı.

Gonca YAĞCI

İngiltere’nin en çok okunan gazetelerinden Telegraph, Beytüşşebap’ta 10 askerin şehit olduğu saldırıdan sonra Türkiye ’nin İran ve Suriye’yi  PKK 'yı desteklediği gerekçesiyle suçladığı yorumunu yaptı. PKK saldırılarının Suriye sınırındaki kontrolü ele geçirmeye başladığından bu yana artığını iddia eden gazete, Türkiye’nin son 10 yılda yaşanan en büyük saldırının ardından parmağını doğrudan Suriye lideri Beşar Esad’a çevirdiğini söyledi.

Gazete, "PKK Ankara ile son 30 yıldır çatışmada ancak son saldırı 10 yılın en kötüsüydü ve bu olaydan sonra Türk liderler parmağını Suriye lideri Beşar Esad’a doğrultu" diyerek AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’in "PKK’nın Suriye İstihbarat Servisi ile çalıştığı biliniyor. Esad, Türkiye’yi düşman PKK’yı arkadaş olarak desteklediğini gösterdi" açıklamalarını aktardı. 

Türkiye’nin İran ile sınırı olan Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde eş zamanlı PKK saldırılarının yükseldiğini de hatırlatan gazete, Türkiye’deki gazetelerin 100’den fazla İranlı ajanın Türkiye’de PKK adına çalıştığını haberlerini yazdıklarını söyledi. Türkiye’nin PKK ile barış yoluna gitme sürecinin Suriye krizinin ortaya çıkmasından önce başladığını ile süren İngiliz gazetesi, adını açıklamadığı bir Türk yetkilisinin "Mülteciler bir gün evlerine dönecek ancak yabancı destekli PKK meselesi burada kalacak" sözlerine yer verdi. (DHA)