Türkiye-Suriye krizi dünya gündeminde

Türkiye-Suriye krizi dünya gündeminde
Türkiye-Suriye krizi dünya gündeminde
Suriye'den Şanlıurfa'nın Akçakale İlçesi'ne düşen top mermisi ardından Türkiye'nin Suriye'de belirlenen hedefleri vurması dünya basınının gündemine oturdu

Gonca YAĞCI

LONDRA - Dış basın, iki ülke arasındaki krizde, Türkiye ’nin ilk kez Suriye’ye ateşle karşılık vermesine vurgu yaptı. İngiliz yayın kuruluşu BBC, ’Türkiye, sınırdaki ölümlerden sonra Suriye içindeki hedefleri vurdu’ başlıklı haberinde, Türkiye’nin son 18 aydır yaşanan olaylarda ilk kez Suriye’ye ateşle karşılık verdiğini yazdı. Türkiye sınırına Suriye tarafından daha önce de birkaç kez ateş atıldığını ancak bu olayın en ciddi olanı olduğunu kaydeden BBC, Başbakan Erdoğan ’ın "Türkiye, ulusal güvenliğini tehdit edici bu tür bir olayda asla yanıtsız bırakılmayacak" sözlerine yer verdi.İngiltere’de yayınlanan Telegraph gazetesi ise, Suriye tarafından ateşlenen top mermisi ardından Türkiye’nin Suriye’ye ateşle karşılık verdiğini belirterek Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın "Suriye, bu olayın hesabını vermeli, uluslararası hukuk çerçevesinde de Suriye’ye karşılık verilmelidir" sözlerine yer verdi.

Haziran ayında bir Türk jetinin Suriye hava sahası içinde Suriye tarafından düşürüldüğünü hatırlatan gazete , Türkiye’nin Suriye’den savaş ve şiddetten kaçan 90 binden fazla mülteciyi koruma altına aldığına da vurguladı.


INDEPENDENT: TÜRKİYE, SURİYE’Yİ BOMBALIYOR

Independent, "Sınır ölümlerinden sonra Türkiye Suriye’yi bombalıyor" başlığını kullanırken, Suriye’deki iç savaşın, Türkiye’ye düşen bombanın ardından sınır ötesine taşınma tehlikesi gösterdiğini yazdı. Gazete, Türkiye’nin ricasıyla NATO’nun olayı tartışmak üzere acilen Brüksel’de toplandığını aktardı. Independent gazetesi ayrıca ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın olaya duyduğu öfkeyi ifade ederek bu olayın ardından bir sonraki adımın ne olması gerektiğini Ankara ile tartışacakları açıklamalarına yer verdi.

WASHINGTON POST: EN BÜYÜK GERGİNLİK

Amerika’da yayınlanan Washington Post gazetesi ise Suriye’de son 19 aydır devam eden iç savaşa vurgu yaparak iki ülke arasındaki en büyük gerginliğin bu olayla görüldüğünü yazdı.

NEW YORK TIMES: TÜRKİYE SURİYE HÜKÜMETİNİ SORUMLU TUTUYOR
Akçakale’ye düşen top mermisinin 5 Türk vatandaşınının ölümüne neden olduğunu ifade eden New York Times gazetesi de haberinde, "Türkiye’ye düşen havan mermisinin Suriye hükümetine bağlı güçlerden mi yoksa Esad’a karşı isyancı birliklerden mi atıldığı bilinmiyor. Ancak Türkiye ve Pentagon bu olaydan Suriye hükümetini sorumlu tutuyor" ifadelerini kullandı.(aa)