'Türkiye Suriyelilere vize uygulayacak'

'Türkiye Suriyelilere vize uygulayacak'
'Türkiye Suriyelilere vize uygulayacak'
Alman Bild gazetesi, Başbakan Davutoğlu'nun AB liderlerine, Türkiye'nin 8 Ocak'tan itibaren Suriye vatandaşlarına vize uygulamasına geçeceğini söylediğini öne sürdü.

RADİKAL - Türkiye’nin 8 Ocak’tan itibaren Suriye vatandaşlarına vize uygulayacağı belirtiliyor. Bild gazetesinin iddiasına göre, Başbakan Ahmet Davutoğlu dün 10 AB ülkesinin liderleriyle yaptığı toplantıda bu konuda bilgi verdi. Davutoğlu'nun AB liderlerine, Türkiye'nin 8 Ocak'tan itibaren Suriye vatandaşlarına vize uygulamasına geçeceğini söylediği belirtildi.

Fransız AFP ajansına konuşan bir Türk yetkili de kararı doğruladı. Yetkili, Suriyeli mülteciler için kararın uygulanmayacağını kaydetti. Güvenlik endişesiyle alınan karara, Lübnan ve Mısır'dan sahte Suriye pasaportuyla Türkiye'ye yapılan girişlerin neden olduğu belirtildi.

Esad: Suriye sorununun çözüm anahtarı Türkiye'de

SURİYE DE VİZE UYGULAYACAK

Öte yandan, Suriye Dışişleri Bakanlığı ise bir açıklama yayınlayarak, Türkiye vatandaşlarına vize uygulanacağını duyurdu. Vize muafiyetine son verilmesini, Türkiye’nin 9 Aralık’ta aldığı bir karara dayandıran Suriye Dışişleri Bakanlığı, ‘mütekabiliyet’ ilkesine dikkat çekti. (Hürriyet) 

Rusya düşürülen uçağın karakutusunu canlı yayında açtı