Türkiye ve Rusya'nın 'garanti' restleşmesi

Türkiye ve Rusya'nın 'garanti' restleşmesi
Türkiye ve Rusya'nın 'garanti' restleşmesi
Rusya, Türkiye'den bir daha uçaklarının düşürülmeyeceğine dair garanti istedi. Talebe jet yanıt veren Türkiye ise Rusya'dan hava sahasını ihlal etmeme garantisi istedi.

RADİKAL-Rusya, 24 Kasım'da Türk jetleri tarafından Suriye sınırında düşürülen Rus savaş uçağı için tazminat talep etti. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksey Meshkov, tazminatın yanında  Türkiye'nin böyle bir olayın tekrarlanmayacağı yönünde garanti vermesini de istedi.

Rusya, Türkiye'den garanti istedi

TÜRKİYE'DEN JET YANIT 

Rusya'nın talebine jet yanıt veren Ankara, Moskova'nın tazminat talebinin karşılanmayacağını açıkladı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, düzenlediği basın toplantısında Rusya krizi sonrası yaşananlar hakkındaki sorulara cevap verdi.Bilgiç, Rusya’dan bu sabah gelen “Türkiye bir kez daha Rus savaş uçağı düşürmeyeceğinin garantisini versin” açıklamasına, “Rusya, Türk hava sahasını bir kez daha ihlal etmeyeceğinin garantisini versin” sözleriyle cevap verdi. Bilgiç ayrıca Rusya'nın istediği unsurların (tazminat, özür, pilotların cezalandırılması) karşılanmasının mümkün olmadığını vurguladı.