Türkiye, Yemen'deki büyükelçiliğini kapatıyor

Türkiye, Yemen'deki büyükelçiliğini kapatıyor
Türkiye, Yemen'deki büyükelçiliğini kapatıyor
Yemen'de Şii Husi grubunun yönetime el koymasının ardından büyükelçiliklerini kapatan Batı ülkelerine Türkiye de katılıyor.

RADİKAL-Yemen'de Şii Husi grubunun yönetime el koymasının ardından büyükelçiliklerini kapatan Batı ülkelerine Türkiye de katılıyor. Yarın gün boyunca sadece Türk vatandaşlarının acil işlemleriyle son kez ilgilenilecek. Yarın gece elçilik çalışanları Türkiye'ye gönderilecek. Bu arada Dışişleri Bakanlığı da Yemen'e ilişkin seyahat uyarısını yeniledi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Mevcut şartlarda, halen Yemen’de bulunan vatandaşlarımızdan mücbir sebebi olmayanların bu ülkeden ayrılmaları ve vatandaşlarımızın zorunlu olmadıkça bu ülkeye seyahat etmemeleri kuvvetle tavsiye edilmektedir. Yemen’den ayrılmak isteyen vatandaşlarımızın, THY dahil halen devam eden tarifeli uçuşlarla ülkeden çıkışları mümkündür." denildi.

Yemen'i terk etmek isteyen vatandaşların yarına saat 15'e kadar Sana Büyükelçiliği'ne başvurması durumunda gerekli desteğin verileceği vurgulandı.

(SANA / CİHAN)


  http://www.radikal.com.tr/129365212936521

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İslam dünyası dağılırken - legendary

  Birer birer devletler çökerken coğrafya belki yüz yıl sürecek kanlı bir sarmalın içinden geçiyor... Aslında islam dünyasında devlet otoritesinin ilk çöktüğü yer Somali'dir. Bugün Somali'de "devlet" dediğimiz örgütün egemenliği ülkenin çok sınırlı bir bölümüne hakimdir. İkinci olarak devlet Afganistan'da çökmüştür. Bugün Kabil yönetiminin ülkenin üçte birinden azını kontrol edebildiği söylenmektedir. Libya'da da otorite çökmüş ülke fiilen üçe bölünmüştür. Suriye ve Irak'ta da durum farklı değil. Şimdi ise Yemen'de otorite çökmektedir. Pakistan ve Nijerya'da da benzer bir gidişat söz konusu... Bunun nereye varacağını kestirmek zor değil. Şimdilik petrol gelirinin bir arada tuttuğu körfez ülkeleri ve daha nice Müslüman çoğunluklu ülkenin akıbeti bu şekilde olacaktır. Seküler talepler canlanmadan maddesel dünya ile barışmadan ilerleme olamaz... İslam dünyası çözülme içindedir. Talep edilen ve tahayyül edilen islami yaşam ve kaideler ne yaşam kalitesini artırmaya ne de toplumsal barışı tesis etmeye hizmet etmemektedir. Ama tüm başarısızlıklarına rağmen insaların siyasal bir proje olarak islama atfettikleri önem ne yazık ki artmaktadır. Her çaba bu yöndeki her girişim başarısız olurken, toplumların ısrarını anlamak derin sosyolojik çalışmalara konu olacak mahiyet taşıyor...