Türkiye'de çalıyorlar, Suriye'de satıyorlar

Türkiye'de çalıyorlar, Suriye'de satıyorlar
Türkiye'de çalıyorlar, Suriye'de satıyorlar
Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Asayiş Daire Başkanlığı'nın 2014 yılı verilerine göre, Türkiye genelinde günde ortalama 63 araç çalınıyor. 2013-2014 yılları arasında ise yaklaşık 2 bin araç çalınıp Suriye'ye kaçırıldı.

RADİKAL - Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Asayiş Daire Başkanlığı’nın 2014 yılı verileri Türkiye ’de oto hırsızlığının adeta meslek haline geldiğini gözler önüne seriyor.

Hürriyet’te yer alan habere göre, Türkiye genelinde oto hırsızlara yönelik 2014 yılında, 432’si projeli olmak üzere, bin 300 operasyon düzenlendi. 4 bin kişi gözaltına alınarak haklarında yasal işlem yapıldı. Türkiye genelinde günde ortalama 63 araç çalınırken, İstanbul 26 araçla ilk sırada yer alıyor. En fazla çalıntı araç olayı Marmara’da, en az ise Doğu Anadolu’da yaşanıyor. İstanbul’da ayda yaklaşık 768, Ankara ’da 249 araç çalınıyor. Yurt genelinde 2014’te 23 bin aracın çalındığı kaydedildi.

YÜZDE 67’Sİ BULUNUYOR

Çalınan araçların ancak yüzde 67’si bulunurken, kalanlar ise motor ve şaşi numaraları değiştirildikten sonra sahte ruhsatlarla satılıyor ve parçalanarak ya da yurt dışına kaçırılarak elden çıkarılıyor. Oto hırsızlığında yılda 5 milyon lira para çarkının döndüğü ve özellikle oto hırsızlık çetelerini yönetenlerin bu yolla büyük vurgun yaptıkları da belirtildi.

IŞİD’E 2 BİN KAMYONET

2013-2014 yılları arasında 2 bine yakın araç da çalınıp Suriye’ye kaçırıldı. Klonlanmış (aynı) plakalarla Suriye’ye kaçırılan çoğu kamyonet ve panelvan araçlar IŞİD gibi terör örgütlerine satıldı.