'Türkiye'de diplomatlar öldürülmeye çalışıldı'

'Türkiye'de diplomatlar öldürülmeye çalışıldı'
'Türkiye'de diplomatlar öldürülmeye çalışıldı'
İran ve Hizbullah ile doğrudan bağları olan kişilerin, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu bazı ülkelerde diplomatları öldürme girişimlerinde bulundukları öne sürüldü.

WASHİNGTON - Washington Post gazetesi, geçen ay ABD ’li yetkililere sunulan bir rapora dayaranak yayımlandığı geniş haberinde, İran ile bağlı cinayet komplolarının hedefleri arasında Amerikan diplomatlarının bulunduğunu belirterek özellikle Azerbaycan’da ortaya çıkarılan girişimler üzerinde durdu.

Son haftalarda dört ülkede yapılan araştırmaların sonucunda çeşitli ülkelerde diplomatlara yönelik cinayet girişimlerini, birbiri ile ve İran-destekli Hizbullah militanları veya İran içerisinde üstlenen elemanlarıyla bağlayan yeni kanıtların elde edildiği kaydedildiği haberde, bu kanıtları özetleyen resmi raporun, telefon kayıtları, adli tıp testleri, koordine edilen seyahatlar ve İran’da satın alınıp saldırıları gerçekleştirecek kişilerce kullanılan SİM kartlarından söz ettiğine dikkat çekildi.
Washington Post, söz konusu teşebbüslerin, ilkbahar başlarında birdenbire durduğunu, bunun da İran’ın, nükleer programına ilişkin müzakerelerin yeniden başlaması öncesi tonunu yumuşattığı döneme rastladığını da savundu.

Azerbaycan’da ortaya çıkarıldığı belirtilen komploların, son dönemde İran’a bağlanan birçok girişimin tarzına benzediğini kaydeden gazete , Suudi Arabistan’ın Washington Büyükelçisi'ni başarısız öldürme girişiminin de benzer bir planı içerdiğini vurguladıktan sonra şöyle devam etti: “Geçen ay ABD yetkililerine sununan rapor, başka beş ülke Hindistan, Türkiye , Tayland, Pakistan ve eski Sovyet Cumhuriyeti Gürcistan’da diplomatları öldürme girişimlerinin arasında geniş bağlıları dile getiriyor. Her girişim, İran veya Hizbullah ile doğrudan bağları olan elemanlarca gerçekleştirildi ve İran’a hasmane bir tutumu olan ülkelerin diplomatlarını hedef aldı.”(ANKA)