Türkiye'deki NATO silahları 'hassaslaşıyor'

Türkiye'deki NATO silahları 'hassaslaşıyor'
Türkiye'deki NATO silahları 'hassaslaşıyor'
NATO, Belçika, Hollanda, İtalya, Almanya ve Türkiye'deki üslerde bulundurduğu taktik nükleer silahların yerine hassas güdümlü silahlar koymaya hazırlanıyor.

LONDRA - NATO’nun, Belçika, Hollanda, İtalya, Almanya ve Türkiye ’de bulundurduğu taktik nükleer silahları modernize edeceği, yerlerine ABD yapımı F35 saldırı uçaklarınca taşınan hassas güdümlü silahları konuşlandıracağı belirtildi. Avrupa Liderlik Ağı (ELN) tarafından yayımlanan bir raporda ise, söz konusu planların “pahalı ve gereksiz” olduğu savunuldu.

ELN tarafından yayınlanan ve geçen yıla kadar NATO Karargahında ABD misyonunun silah kontrolü danışmanı olan Ted Seay’in kaleme aldığı raporda, 5 Avrupa ülkesine hassas güdümlü B61-12 silahlarının yerleştirileceği belirtiliyor. ABD’nin savunma harcamalarında yaptığı kesintiler sebebiyle yapılan değişiklikle, 5 Avrupa ülkesinde bulundurulan ve soğuk savaş döneminden kalan 180 adet B61 taktik nükleer bombası kaldırılarak, daha gelişmiş olan hassas güdümlü silahlar konulacak.

“Rusya ile gerginlikleri daha da artırabilir”

ABD yapımı F35 saldırı uçaklarınca taşınacak söz konusu bombaları konuşlandırma planını eleştiren rapor, nükleer silahların modernizasyonunu “pahalı ve gereksiz” olarak nitelerken Rusya ile gerginlikleri daha artırabileceği uyarısını da yaptı.

İngiliz Guardian gazetesinde yer alan raporda nükleer silahların modernize edilmesinin 4 milyar dolara mal olacağına dikkat çekiliyor. Raporda ayrıca, pilotları B-61 bombaları konusunda eğitim almış olan Avrupalı ülkelerin, ellerindeki uçakları F-35 uçakları ile değiştirmek gibi “pahalı bir karar” ile karşı karşıya kalacaklarına dikkat çekildi.

“Aslında tüm taktik nükleer silahlar kaldırılmalı"

Ted Seay, NATO’nun planlarının, NATO ve Avrupa’nın nükleer yeteneklerinde çok büyük bir artışa yol açacağına işaret ederken, öngörülen modernizasyonun “pahalı bir nükleer tırmanma” şekli olacağını ve Moskova’dan olumsuz bir tepki görmesinin beklenebileceğini de söyledi.

ELN Ceo’su İan Kearns da, NATO’nun Avrupa’daki taktik nükleer silahların modernize edilmesine karşı çıkarken “NATO devletleri, bu ek kabiliyet olmadan da tam güven içindedir ve Avrupa’daki tüm taktik nükleer silahları modernize etmek yerine onları kaldırmaya odaklanmalı” dedi. (anka)