Türkiye'den başlayan ölüm yolculuğu kamerada!

Türkiye'den başlayan ölüm yolculuğu kamerada!
Türkiye'den başlayan ölüm yolculuğu kamerada!
Fransız televizyon kanalı France 2 için çalışan iki gazeteci, 60 kaçak göçmenle birlikte bir kayığa binerek Türkiye'den Yunan adalarına geçti.

RADİKAL - Franck Genauzeau ve Giona Messina isimli gazeteciler, tüyler ürperten yolculuğu anbean görüntüleyerek, riskli ama bir o kadar da önemli bir televizyonculuk başarısına imza attı. Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine bağlı turistik Behramkale (Assos) köyünden 12 Eylül günü akşamüstü saatlerinde hareket eden tekneye, insan kaçakçılarına kişi başı 2 bin euro ödeyen göçmenler, Midilli Adası'na gitmek için 10 kilometrelik tehlikeli bir yolculuğu göze aldılar.

Havanın karardığı saatlerde, göçmenleri taşıyan teknenin motoru arızalandı. Yoğun duman çıkararak duran motor nedeniyle dalgalı denizin ortasında kalan göçmenlerin imdadına, şans eseri oradan geçen bir Yunan balıkçı teknesi yetişti. Balıkçı teknesinden bağlanan iple Midilli limamına çekilen göçmenlerin dört saatlik yolculuğu, böylece faciaya dönüşmeden sonlandı. Limana soğuktan titreyerek çıkan göçmenlerden bazılarının ağladığı görüldü. ( Hürriyet )


Assos'tan yola çıkan göçmenlerin izlediği yol

 

Göçmenleri kayığa bindiren insan kaçakçılarından birinin elinde silah olduğu görüldü.

 

Kıyıda kalan bazı göçmenler, yüzerek kayığa yetişti.

 

Göçmenlerden bazıları, canları pahasına giriştikleri bu  tehlikeli yolculuğa dua ederek çıktı.