Türkiye'den BBC'ye PKK tepkisi

Türkiye'den BBC'ye PKK tepkisi
Türkiye'den BBC'ye PKK tepkisi
BBC'de 19 Ağustos'ta yayınlanan 'Fotoğraflarla: PKK savaşçıları IŞİD'le savaşa hazırlanıyor' habere Türkiye'den tepki geldi: BBC'nin PKK ile ilgili haberlerinde IRA hakkında izlediği yayın politikasını takip etmesi gerekir

RADİKAL - Dışişleri Bakanlığı, İngiliz özerk yayın kuruluşu BBC'nin PKK hakkındaki yayınlarını kınadı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, 'Birçok ülkenin terörist olarak adlandırdığı bir örgüt hakkında bu şekilde yayın yapılmasını terörizme açık bir destektir' denildi.

BBC’nin haberini 'PKK propagandası' olarak niteleyen Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, “Birleşik Krallık dahil olmak üzere AB ülkeleri tarafından terörist niteliği tespit ve teslim edilmiş olan bu yasa dışı örgütü, bir başka terör örgütü ile mücadele eden masum bir örgütmüş gibi göstermeye çalışan ve PKK'ya katılımı teşvik eden bu yayın hiçbir şekilde kabul edilemez” ifadeleri kullanıldı. 

“PKK terör örgütü, sadece son bir ay zarfında 64 insanı katletmiş, 350 kişiyi yaralamış, 16 kişiyi kaçırmış, demir yolları ve barajlara sabotaj yapmış, ulaşım altyapılarına ve araçlara saldırmıştır. Terör örgütleri, terörizm konusunda sergilenen bu sorumsuz ve ikiyüzlü yaklaşım ve destekten beslenmektedir. Söz konusu yayın bunun somut bir göstergesi ve kanıtıdır” denilen açıklamada, BBC’nin PKK ile ilgili haberlerinde IRA hakkında izlediği yayın politikasını takip etmesi gerektiği belirtildi.

BBC’de 19 Ağustos ’ta yayınlanan ‘Fotoğraflarla: PKK savaşçıları IŞİD'le savaşa hazırlanıyor’ başlıklı haberde, "PKK 30 yıldır Türk hükümetine karşı savaşıyor. Türkiye ve birçok Batılı devlet tarafından terör örgütü olarak görülen PKK, şimdi IŞİD ile savaşta kilit öneme sahip bir oyuncu" ifadesi kullanılmıştı.