Türkiye'den Fransa'ya 'dikkatli olun' çağrısı

Türkiye'den Fransa'ya 'dikkatli olun' çağrısı
Türkiye'den Fransa'ya 'dikkatli olun' çağrısı
Türkiye'nin Paris Büyükelçiliği, Fransız makamlarından ülkedeki Türk temsilciliklerinin daha iyi korunmasını talep etti

PARİS – Paris’te PKK ’nın kurucularından Sakine Cansız ve iki KNK üyesinin öldürülmesinin ardından Türkiye 'nin Paris Büyükelçiliği, olası saldırılara karşı Fransa 'da bulunan Türk temsilciliklerinin daha iyi korunmasını talep etti.

Büyükelçilik yetkilileri, Fransız İçişleri Bakanlığı yetkilileriyle temas kurarak, başkent Paris'te bölücü terör örgütü PKK'ya yakınlığıyla bilinen Kürdistan Enformasyon Bürosu'nda işlenen cinayetlerin ardından olası yanlış anlaşılmalar sonucu gerçekleşebilecek saldırılara karşı Türk temsilciliklerinin daha iyi korunmasını istedi.


Türk Büyükelçiliği, yine İçişleri Bakanlığı'na, söz konusu cinayetlerin en kısa zamanda aydınlatılmasına yardımcı olabilmek için talep geldiği takdirde Fransız makamlarıyla işbirliği yapmaya hazır olduğu mesajını iletti.

Türk Büyükelçiliği'nin girişiminin ardından, Paris'teki Türk temsilciliklerine yönelik korumanın önemli ölçüde artırıldığı öğrenildi.

Fransa İçişleri Bakanlığı'nın Türk yetkililere, Türk temsilciliklerine yönelik ilave korumalarının daha da artırılabileceği konusunda teminat verdiği öğrenildi. (aa)