Türkiye'den İsrail'e NATO için yeşil ışık

Türkiye'den İsrail'e NATO için yeşil ışık
Türkiye'den İsrail'e NATO için yeşil ışık
Türkiye, Mavi Marmara saldırısı sonrası İsrail'in NATO faaliyetlerine katılımına yönelik vetoyu kaldırdı. Ankara'ya göre tatbikat engeli sürecek.

Türkiye , İsrail’in NATO faaliyetlerine katılımıyla ilgili bir süredir uyguladığı vetoyu 2013’te kısmen kaldırıyor. Jerusalem Post’un haberine göre, Türkiye’nin de onayıyla İsrail bundan böyle NATO’nun ortak üyesi olarak ittifakın seminer ve çalışmalarına katılabilecek. Radikal’e konuşan Dışişleri Bakanlığı kaynakları ise Türkiye’nin onayına karşılık İsrail’i destekleyen bazı ülkelerin de Türkiye için önemli olan Balkan ve Kafkas ülkeleri ve Mısır, Cezayir, Tunus, Ürdün gibi ülkelerle olan çalışmaları bundan böyle veto etmeyeceğini söyledi. Kaynaklar ayrıca, İsrail’in Türkiye’nin hassasiyetleri çerçevesinde 2013’te NATO’nun askeri tatbikat ve faaliyetlerinde yer almamaya devam edeceğini belirtti. Jerusalem Post ise İsrail’in gelecek yıl yapılacak tatbikatlara katılıp katılmayacağının bilinmediğini, çünkü NATO’nun tatbikatlar konusunda henüz bir planlama yapmadığını yazdı. Türkiye, Mayıs 2010’daki Mavi Marmara saldırısı sonrasında İsrail’in bazı tatbikatlara katılmasını veto etmişti. 

‘Patriot’larla ilgili’ 

Veto krizi nedeniyle iptal edilen programların önemli bir bölümü Türkiye’nin önem verdiği Arap Baharı ülkeleri, Balkan ve Kafkas ülkelerinin işbirliği ile gerçekleşecekti. Jerusalem Post, Türkiye’nin onayının NATO’nun Suriye sınırına Patriot hava savunma sistemi yerleştirme kararının ardından geldiğine dikkat çekti. İsrailli yetkililer de zamanlamanın bir tesadüf olmadığını düşündüklerini belirtti. Adını açıklamayan bir İsrailli yetkili “Son dakikada gelen onay sanırım Patriot’larla ilgili” dedi.
NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen’in bir süredir iki ülke arasında uzlaşma sağlamaya çalıştığı biliniyordu. Bir NATO yetkilisi, İsrail’in terörle mücadele, siber güvenlik ve füze savunması alanlarındaki kapasitesine dikkat çekerek “Çok sayıda ortak çıkarımız var” dedi. Yetkili, İsrail’le irtibatı sürdürmek için ellerinden geleni yaptıklarını ve Türkiye-İsrail ilişkilerindeki sorunun bir an önce çözülmesini istediklerini söyledi. 

‘Olumlu işaret’ 

Amerikan Yahudi Kongresi için NATO-İsrail programı başlatan isimlerden eski ABD Savunma Bakanlığı yetkilisi Matthew Mark Horn da, Türkiye’nin İsrail’le ilgili vetosunun NATO üyeleri arasında rahatsızlık yarattığını, ancak stratejik ve coğrafi konumu nedeniyle Türkiye’ye büyük saygı duyulduğunu söyledi. Horn, İsrail’in NATO faaliyetlerine katılmasına yönelik onayın çok olumlu bir işaret olduğunu kaydederek Türkiye ve İsrail’in aralarındaki farklılıkları müzakere yoluyla çözmesi gerektiğini ifade etti. (KUDÜS- ANKARA / JPOST-RADİKAL)