Türkiye'den Mursi'nin idam kararına sert tepki

Türkiye'den Mursi'nin idam kararına sert tepki
Türkiye'den Mursi'nin idam kararına sert tepki
Türkiye'den Mısır'ın darbeyle devrilen cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye idam cezası verilmesine sert tepki geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Mursi'ye idam kararı hukukun temel hak ve özgürlüklerin katledilmesidir' ifadesini kullanırken, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 'Şiddetle kınıyoruz' dedi.

RADİKAL - Mısır'ın darbeyle devrilen cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye idam cezası verilmesine Türkiye 'den sert tepki geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , kararla ilgili "Mursi’ye idam kararı hukukun temel hak ve özgürlüklerin katledilmesidir. Darbe yönetiminin talimatıyla verilen idam kararlarının geri alınması için uluslararası toplumu harekete geçmeye çağırıyoruz" ifadesini kullandı. 

Dışişleri Bakanlığı'ndan Mursi'ye verilen idam cezasının onaylanmasıyla ilgili yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, "Askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Sayın Muhammed Mursi’yle beraber 106 kişiye geçtiğimiz ay verilen idam cezalarının, 16 Haziran günü onanmasını şiddetle kınıyoruz" ifadesi yer aldı. 

Mursi'nin Mısır tarihinin ilk demokratik seçimlerinde halkın oylarıyla göreve geldiğinin vurgulandığı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Sayın Mursi’nin keyfî, uluslararası standartları karşılamaktan uzak ve hukuki sayılamayacak bir süreç sonucunda böyle bir hükümle karşı karşıya bırakılması, şüphesiz Mısır’ın ihtiyaç duyduğu toplumsal barış ve istikrarın sağlanmasına hiçbir şekilde katkı sağlamayacaktır. Mısır’ın izlediği bu yanlış yoldan bir an önce dönmesi ve söz konusu kararları gecikmeden geri alması, hem Mısır’ın, hem de bölgemizin barış ve istikrarı bakımından önemle beklenmektedir." 

Mursi'nin idam cezası onaylandı

ÇAVUŞOĞLU: ŞİDDETLE KINIYORUZ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Mursi'nin idam kararıyla ilgili konuştu. Bakan Çavuşoğlu kararla ilgili, "Şiddetle kınıyoruz inşallah geri adım olur. Mısır'da hukuk, adalet olmadığı için siyasi kararları hep gördük. Darbeye karşı sessiz kalanlar ne diyecekler göreceğiz" dedi.

Sisi'ye protesto: Sen bir katilsin, sen bir faşistsin

İKİ DAVA KARARA BAĞLANDI

Mısır'da "casusluk" ve "hapishaneler baskını" davalarının karar duruşması başkent Kahire'deki polis akademisinde bugün yapıldı. Mahkeme, kamuoyunca "casusluk" davası olarak bilinen davada, daha önce idam konusunda görüş için dosyasını müftülüğe gönderdiği, darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve İhvan Rehberlik Konseyi Başkan Muhammed Bedii'nin de aralarında bulunduğu 17 kişiyi müebbet hapis cezasına çarptırdı. Darbe mahkemesi, Mursi ve Bedii dahil hapisteki yedi Müslüman Kardeşler üyesi hakkında "hapishaneler baskını" davasında 16 Mayıs'ta verilen idam cezalarını ise onadı.

Mısır, Refah Sınır Kapısı'nı açtı