"Türkiye'den Putin'i öldürün emri" iddiası

"Türkiye'den Putin'i öldürün emri" iddiası
"Türkiye'den Putin'i öldürün emri" iddiası
Rusya Devlet Başkanı Putin ve Çeçenistan Devlet Başkanı Kadirov'a suikast davasında 'vur' emrinin Türkiye'den verildiği iddia edildi.

Radikal.com.tr - Ukrayna’da yaklaşık bir yıl önce ortaya çıkarılan ve Rusya ile Çeçenistan Devlet Başkanları Vladimir Putin ve Ramazan Kadirov’a suikast hazırlığı yaptığı söylenen çetenin emri Türkiye ’den aldığı iddia edildi. Ukrayna’nın Odessa şehrinde başlayan duruşmada, savcı Anna Zaytseva sanıklardan Adam Osmayev’e yönelik suçlamaları sıralarken, Türkiye’yle ilgili iddiaya da değindi.
Hürriyet 'ten Nerdun Hacıoğlu'nun haberine göre savcı, çeteye “Putin’i gidip öldürün” emrinin Türkiye’deki Kafkas kökenli yasadışı bir örgüt tarafından verildiğini söyledi.
Zaytseva, Osmayev’in Türkiye’den emir aldığını yakalandıktan sonra Ukrayna Güvenlik Servisi elemanlarına da itiraf ettiğini belirtti.

15 YIL HAPSİ İSTENİYOR
Primorsko mahkemesindeki davada Osmayev, 15 yıl ağır hapis cezası istemiyle yargılanıyor. Suikast planı, 4 Ocak 2012 tarihinde Odessa’daki bir evde meydana gelen şiddetli patlamayla ortaya çıkmıştı. Patlamada çete üyelerinden Ruslan Madayev hayatını kaybetmişti. Yaralı yakalanan Osmayev ve İlya Penzin’in de üyesi olduğu çetenin Putin’e suikast düzenlemek için Moskova’ya götürmek istedikleri bombanın patladığı öne sürülmüştü.