'Türkiye'den silah geçmeyecek'

'Türkiye'den silah geçmeyecek'
'Türkiye'den silah geçmeyecek'
ABD Genelkurmay Başkanı Irak'taki ağır silah ve ekipmanı Türkiye'den geçirmeyeceklerini ama Afganistan'da ek yardıma sevineceklerini söyledi

ANKARA - ABD Genelkurmay Başkanı Michael Mullen Ankara’ya gelip Türk muadili Işık Koşaner’le tanışması ve Başbakan Tayyip Erdoğan ile 45 dakika görüşmesine koşut olarak sebeb-i ziyaretiyle ilgili basın toplantısı düzenledi. Ziyaret ABD’nin Irak’taki muharip askerlerini çektiği döneme denk gelirken, Mullen “Irak’tan çekilirken ağır ekipman ya da silahların Türkiye toprakları üzerinden geçirilmesi için görüşmeye kesinlikle gelmiş değilim. Türkiye toprakları üzerinden silah geçişi yapmıyoruz. Gelecekte de yapma niyetimiz yok” dedi.

Kalkan görüşülüyor
Ankara’da çekilme sürecine ilişkin özel talepte bulunmadığını söyleyen Mullen, “Türkiye’den Afganistan’da daha çok şey yapmasını istemeye gelmedim. Ay sonunda Kuvvet Yaratma Konferansı düzenlenecek. Bu çerçevede hükümetiniz ek yardımı uygun görürse memnuniyetle karşılarız” diye ekledi. Mullen, ABD’nin İran’a karşı Türkiye dahil bir dizi ülkede füze kalkanı kurma girişimleriyle ilgili şunları söyledi: “Her iki ülke de, İran’ın nükleer silahlara sahip olmaması konusunda hemfikir. NATO bünyesinde füze kalkanı sistemine büyük önem veriliyor. Sistemin bir bölümünün Türkiye, Bulgaristan ve Romanya’da kurulması girişimleri sürüyor. Görüşmeler devam ediyor, ama Ankara temaslarımda bu konu gündeme gelmedi.”

‘Silah satışı sürecek’
Amerikalı komutan, Türkiye-İsrail krizi sonrası ABD Kongresi’nin Türkiye’ye bazı silah satışlarını durduracağı iddiaları hatırlatıldığında “Türkiye ile çok sağlam bir askeri satış programımız var ve bu devam edecektir” karşılığını verdi.

Tatbikat daveti var-yok
Mullen kasımda yapılacak Anadolu Kartalı tatbikatına İsrail’in davet edilmemesi nedeniyle ABD’nin de katılmaktan vazgeçtiği yönündeki haberlerle ilgili şunları söyledi:
“ABD ile Türkiye arasında yılda iki tatbikat düzenlenir. Koşaner’le gelecekteki tatbikatlara katılımın süreceğini konuştuk. İkimiz de gelecekte ortak çalışma beklentilerimizi ifade ettik. Anadolu Kartalı’na ABD davet edilmedi ve biz yıl başında sadece iki tatbikata katılmayı planlayıp bütçemizi buna göre ayarladığımız için buna katılmamayı tercih ettik.”
Gelgelelim Amerikalı diplomatik kaynaklar, Türkiye’den tatbikata ilişkin davetin geldiğini aktardı. (Radikal)