'Türkiye'nin Füze Sistemi Rusya'nın nükleer gücünü tehdit etmiyor'

'Türkiye'nin Füze Sistemi Rusya'nın nükleer gücünü tehdit etmiyor'
'Türkiye'nin Füze Sistemi Rusya'nın nükleer gücünü tehdit etmiyor'
Rus resmi haber ajansı Ria Novosti'de yer alan habere göre ismini açıklamak istemeyen kaynak yaptığı açıklamada, 'Füze Sistemi Rusya'nın nükleer güçlerini hiçbir şekilde tehdit etmeyecektir, fakat bu sistemin kurulmasının ardından bölgede dengeler değişecek' ifadelerini kullandı.

RADİKAL - Rus resmi haber ajansı Ria Novosti, Moskova'dan diplomatik bir kaynağın, Türkiye 'nin Çin ile birlikte kurmayı planladığı Hava Savunma Füze Sistemi'nin Rusya'nın nükleer güçleri için hiçbir şekilde tehdit oluşturmayacağını, fakat bölgedeki güç dengesini değiştireceğini bildirdiğini yazdı.

Ria Novosti'de yer alan habere göre ismini açıklamak istemeyen kaynak yaptığı açıklamada, şunları söyledi: "Bu konu yeni değil. Ankara uzun zamandır kendi hava savunma sistemini kurmayı ve Çin'den uçaksavar füzeleri satın almayı planlıyordu.

NATO'YA ENTERGRE EDİLMEDEN KULLANILACAK

Ankara'nın açıklamalarına göre kurulacak füze sistemi NATO'ya entegre edilmeden kullanılacak. Ayrıca anladığımız kadarıyla ABD 'nin füze sisteminin de bir parçası olmayacak. Anlaşıldığı üzere konu bölgede ulusal güvenliğin sağlanması için kurulacak milli sistemden ibaret.

Çin'den alınması planlanan sistem 15-30 kilometreden taktik balistik füzeleri yakalama özelliğine sahip. Rusya'nın nükleer güçlerini hiçbir şekilde tehdit etmeyecektir, fakat bu sistemin kurulmasının ardından bölgede dengeler değişecek."

Haberde ayrıca, Türkiye Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın, Çin'den alınması planlanan füze savunma sisteminin NATO'ya entegre edilmeden kullanılacağını söylediği de belirtildi. (Siyamend Kaçmaz/ DHA)