"Türkiye'nin konumu sarsıldı"

"Türkiye'nin konumu sarsıldı"
"Türkiye'nin konumu sarsıldı"
İran'daki Tehran Times gazetesinde yayınlanan bir makalade, Türkiye'nin Suriye konusunda takındığı tavrı, "bölgedeki konumunun sarsılması"nın başlıca nedeni olarak gösterilirken, "AKP'nin İsrail karşıtı söyleminin kuşkulu gibi görünmeye başladığı" da öne sürüldü.

TAHRAN – Esad yönetimini devirmek isteyen Türkiye’nin bölgedeki konumunun sarsıldığı iddia ediliyor. İranlı Tehran Times gazetesince yayınlanan bir makalede Suriye’nin “İsrail ile mücadelede ön sıralarda olduğu”na dikkat çekilirken, “ AKP ’nin İsrail karşıtı söyleminin kuşkulu gibi görünmeye başladığı” da savunuldu.

Tehran Times gazetesi, siyasi analist ve Türkiye uzmanı Hasan Lasjedi imzasını taşıyan bir makale yayımladı. “İranlı-Türk ilişkilerindeki soğukluk” başlığını taşıyan makalede “Yıllarca Türkiye, İran için güvenilir bir bölgesel ortak ve özellikle Tahran ile Batı arasındaki ihtilafların çözümünde güvenilir bir arabulucu olarak görüldü” denildikten sonra Türk yetkililerinin, İran’ın nükleer müzakerelerinin yerini değiştirme kararını eleştirmelerinin, Türkiye’nin “giderek zayıflanan bölgedeki konumuna ilişkin kaygısının işareti” olduğunu öne sürüldü. Makalade şu savlara da yer verildi:

“Türkiye’nin, Suriye’deki siyasi kargaşaya ilişkin politikası, ülkenin son aylarda sarsılan konumunun başlıca nedenidir. Genel beklentilere rağmen Türk İslami hükümet, Batı ve Arap destekçilerinin yanında yer almaya karar verdi ve Suriye’deki popüler hükümeti devirmek için elindeki tüm olanakları kullanıyor. Suriye’nin, İsrail’le mücadelede ön sıralarda yer aldığı dikkate alınırsa Adalet ve Kalkınma Partisi ’nin İsrail karşıtı söylemi, kuşkulu gibi görünmeye başlıyor.”

“TÜRKİYE, MUHALEFETİ SILAHLANDIRMA FİKRİNİ DESTEKLİYOR”
Öte yandan, Türkiye’nin hala “Suriye muhalefetinin sılahlandırılması fikrini desteklemeyi sürdürdüğü”nün de iddia edildiği makalede Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın Tahran ziyareti, “İran’ı, Türkiye’nin Suriye meselesine ilişkin pozisyonu konusunda yatıştırmaya yönelik yeni bir girişim” olarak nitelenirken İran’ın ise, Suriye’yi istikrarlaştıracak herhangi bir “siyasi veya askeri maceraya” güçlü biçimde karşı olmaya devam ettiği belirtildi.

“BÖLGEDEKİ OYNAK DURUM İŞBİRLİĞİ İÇİN ENGEL OLMAMALI”
Buna karşın, Türkiye ve İran arasında çok eskiden beri dayanışma, kardeşliğin olduğuna işaret edildiği makale, “Başka bir deyimle bölgedeki mevcut oynak durum, iki ülke arasında gelecekteki işbirliği için engel oluşturmamalı. Suriye’deki siyasi kargaşaya ilişkin ihtilaf çözülecek ve komşular arasındaki ikili bağlar, yakın gelecekte yeniden tesis edilecek” sözleriyle noktalandı. (anka)