Türkiye'ye sığınan Haşimi'ye idam cezası

Türkiye'ye sığınan Haşimi'ye idam cezası
Türkiye'ye sığınan Haşimi'ye idam cezası
Irak'ta Şii liderlere karşı suikast timi kurduğu iddiasıyla yargılanan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Haşimi ve yardımcısı Kahtan hakkında idam kararı çıktı.

BAĞDAT - Irak’ta Şii liderlere suikast düzenlemekle görevli ölüm timleri kurmaktan yargılanan ve Türkiye ’de sürgünde yaşayan Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi idam cezası aldı. Sünni lider, mayısta başlayan davada korumalarından oluşan ve Şii yetkilileri öldürmek için kurulmuş bir ölüm timini yönetmekle bağlantılı yaklaşık 150 suçtan yargılanıyordu. Haşimi gibi gıyabında yargılanan damadı ve yardımcısı Ahmet Kahtan da idam cezası aldı. Yüksek Yargı Konseyi sözcüsü Hakim Abdulsettar Bayraktar, Haşimi ve Kahtan hakkında ‘adam öldürmeye azmettirmek ve teröre destek vermek’ suçundan Terörle Mücadele Kanunu’nun 4. maddesine göre ‘asılarak idam edilmeleri’ kararı verildiğini söyledi. Bayraktar, temyiz yolunun açık olduğunu belirtti. Karar sonrası Ankara ’ya gelen Haşimi, dün Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada görüşmenin idam kararıyla ilgisi olmadığını, daha önceden ayarlanmış olduğunu ve idam cezasına ilişkin henüz bir açıklama yapmayacağını söyledi.

Bağdat-Ankara hattında geren dava

Davanın ceza mahkemesi yerine Yüce Divan’da ele alınmasını isteyip suçlamaları reddeden Haşimi, aralıkta merkezi hükümetle petrol gelirleri ve yetki paylaşımı konusunda kriz yaşayan Bölgesel Kürt Yönetimi’ne sığınmıştı. Dava nedeniyle El Irakiye bloku, bir süre meclis oturumlarını boykot etmişti. Daha sonra Katar’a ve Suudi Arabistan’a giden Haşimi, nisandan beri İstanbul ’da polisler tarafından korunan bir evde yaşıyor. Türkiye’nin, INTERPOL’ün hakkında kırmızı bülten çıkardığı Haşimi’ye siyasi sığınma hakkı vermesi, Ankara-Bağdat hattında gerilime yol açmıştı.

‘Türkiye’nin piyonu değilim’
Türk hükümeti Haşimi’nin Irak’a iadesinin söz konusu olmadığını belirtirken, Başbakan Tayyip Erdoğan , mayısta yaptığı açıklamada Haşimi’nin İstanbul’daki tedavisinin ardından ülkesine döneceğini söylemişti. Irak Başbakanı Nuri el Maliki’yi diktatörlükle eleştirerek hakkındaki suçlamaları ‘siyasi komplo’ olarak niteleyen Haşimi de, geçen hafta konuk olduğu BBC televizyonunun HARDtalk programında Suriye konusunda Maliki ile Türkiye’nin ayrılıkları düşünülünce Türkiye’nin kendisini kullanıyor olma ihtimaline ilişkin soruya “Türkiye’nin piyonu değilim” cevabını vermişti.