'Türklere 2 yıl sonra vize serbestisi mümkün'

'Türklere 2 yıl sonra vize serbestisi mümkün'
'Türklere 2 yıl sonra vize serbestisi mümkün'
Avrupa Komisyonu'nun komşuluk politikası ve genişlemeden sorumlu üyesi Johannes Hahn, Schengen Bölgesi'ne seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarına uygulanan vize yükümlülüğünün 2 yıl sonra kalkabileceği mesajı verdi.

RADİKAL -  Avrupa Birliği 'nin icra organı Avrupa Komisyonu'nun komşuluk politikası ve genişleme müzakerelerinden sorumlu üyesi Johannes Hahn, Alman Die Welt gazetesi ile mülakatında, 2017 yılında Türk vatandaşlarına vize serbestisinin getirilmesinin 'kendisi açısından mümkün' olduğunu belirtti. Avrupa Komisyonu yetkilisi, bunun için bazı şartların yerine getirilmesi gerektiğini kaydetti.

Hahn, "Daha üzerinde çalışılması gereken çok nokta var. Örneğin sınır yönetimine işlerlik kazandırılması, biyometrik verileri içeren pasaportların dağıtımı ve AB ile sahte belgelerin ortaya çıkartılması konusunda işbirliği yapılması" dedi.

" TÜRKİYE AVRUPA YOLUNDA DEĞİL"

Mülakatta Türkiye'nin çok önemli bir stratejik ortak olduğunun altını çizen Hahn, Türkiye ile ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinin AB'nin öncelikleri arasında olduğunu belirtti.

Hahn, gümrük birliğinin geliştirimesini buna örnek gösterdi. "Türkiye ne yazık ki şu anda Avrupa'ya doğru ilerlemiyor" diyen Hahn, ülkede kalıcı şekilde yolsuzlukla mücadele edilmesinin eksikliğini hissetiklerini söyledi. Hahn, Türkiye ile müzakerelerde 23'üncü fasıl olan yargı ve temel haklar ile 24'üncü fasıl olan adalet, özgürlük ve güvenliğin de en kısa zamanda açılması gerektiğini belirtti. Hahn, bunun AB'nin de menfaatine olacağını kaydetti.


  http://www.radikal.com.tr/144050814405082

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yalan - user1013820

  Her zamanki gibi halkı aldatıyorsunuz...

  Yemezler - user1134223

  Nedir şimdi bu? Gurur mu duyalım? Sevinelim mi yani şimdi vizesiz seyahat edebileceğimize? Aylardır haberlerde Suriyeli mültecilerin Kale Avrupa'sına göç etmeye çalışırken yaşadıklarını, Ege'de, Akdeniz'de yaşamını yitirenleri, yüzlerce kilometre yürüyerek sınırlar ardında şiddet görenleri, gidemeyenleri, İnsan kaçakçılığı mağdurlarını, 3 yaşında cansız bedeni kıyıya vuran Aylan bebeği, abisi Galip'i, Annesi Reyhan'ı unuttuk mu sanıyorsunuz ? "Vize Serbestisi"nin ardında ne var ve neden bunlar medyaya yansımıyor? Zamanı gelmişken artık birazda Aralık 2013'de Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında imzalanan ?Vize Serbestisi Diyaloğu Mutabakat Metni? ve ?Geri Kabul Anlaşması? bahsedelim. Özünde TC vatandaşlarına yaklaşık 3,5 yıl içerisinde AB Üyesi ülkelere vizesiz seyahat etme hakkı tanıyan ancak bunun karşılığında Türkiye?nin, kendi ülkesinden transit olarak AB üyesi ülkelere düzensiz olarak geçen 3. ülke vatandaşlarını veya vatansız "göçmen"leri geri alma taahhüdünü konuşalım. Ama tıklayarak ilerlediğimiz 3. Sayfa haberlerinde, "arka sayfa'da, kokuşmuş "hayat" bölümünde değil....