Türkmenler'in Irak'ın güneyine göçü başladı

Türkmenler'in Irak'ın güneyine göçü başladı
Türkmenler'in Irak'ın güneyine göçü başladı
Irak'ın kuzeyindeki Musul şehrine bağlı Telafer ilçesinde Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) tehdidi dolayısıyla evlerini terk eden 700 Türkmen ailenin ülkenin güneyine göçü başladı.

KERKÜK - IŞİD'in işgali sonrası Telafer'in terk eden Türkmenler Erbil'e sığınmış ve gidecekleri güzergahın güvenli olmaması nedeniyle Peşmerge güneye geçişlerine izin vermemişti. Şimdi geçişlerine izin verilen Türkmenlerin yolculuğu bugün başladı. 

Irak'ta 40 derecenin üzerine sıcaklıkta başlayan yolculukta, aralarında çocuk, kadın ve yaşlıların da olduğu 700 Türkmen aile Kerkük üzerinden ülkenin güneyine geçerek, Kerbela ve Necef şehirlerine yerleşecek. 

Türkmenlerin araçlar ve kamyonlarla çıktıkları yolculuktaki zor durumları çocukların yüzlerine yansıdır. Yolda Kerkük Polis Müdürü Yardımcısı General Turhan Abdurrahman başkanlığındaki güvenlik güçleri, göç edenlere yemek ve su dağıttı. 

Telafer'den göç etmek zorunda kalan Meryem Abbas, Cihan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, terörden kaçtıkları ve yollarda perişan olduklarını ifade etti. “Bize olanlar kimseye olmadı.” diyen Abbas, sürekli çatışmalar arasında kaldıklarını söyledi. 

Muhammed Hüseyin ise “Evlerimizi yıktılar. Kardeşlerimizi vurdular, yaralandık. Hükümetten istiyoruz ki, bize yardımcı olsun ve bize kucak açsın.” diye konuştu.  Necim Kasım ise evlerini terk etmek zorunda kaldıklarını belirterek, şimdi nereye yerleşeceklerini bilmediklerini ifade etti. (CİHAN)