Tutuklu vekil gerilimi

Tutuklu vekil gerilimi
Tutuklu vekil gerilimi

Federal Başkan Yardımcısı Thierse ile görüşen TBMM heyetinde Çiğdem Münevver Ökten de vardı. Thierse, Türk Büyükelçisi Almanca diyaloğu Türkçeye aktarırken Yaptığınız ayıp diye çıkıştı. Fotoğraf: ERBİL BAŞAY/AA

Bundestag Başkan Yardımcısı Thierse, Neo Nazi cinayetlerini görüşmeye gelen TBMM heyetine tutuklu vekilleri hatırlatıp görüşmeyi erken bitirdi.
Haber: BARÇIN YİNANÇ / Arşivi

BERLİN- TBMM heyetinin Almanya Federal Meclis (Bundestag) Başkan Yardımcısı Wolfgang Thierse ile toplantısı, konu neo-Nazi cinayetlerinden Türkiye’nin Hıristiyanlara karşı tutumu ve hapishanedeki milletvekillerine kayınca gerildi. AKP ’den Çiğdem Münevver Ökten, CHP ’den Şafak Pavey, MHP ’den Tunca Toskay ve BDP’den Nazmi Gür’ün yer aldığı heyet, 8 Türk, 1 Yunan ve 1 polisin öldürüldüğü Neo-Nazi cinayetleri ve olaylarla bağlantılı Nasyonel Sosyalist Yeraltı (NSU) ile ilgili yürütülen temaslar çerçevesinde dün sabah Thierse ile görüştü. Türk toplumuna yönelik önyargıların yok edilmesi için yapılması gerekenlerle ilgili bir soru üzerine Thierse önyargıların iki tarafta da olduğunu söyledi. 

Hıristiyanların durumu
Thierse “Türk nüfusun yaşadığı bölgelerde de Alman toplumuna karşı bir önyargı var. Türk ve Müslümanlara karşı fikirler bu önyargıları destekleyen görüntülerle güçleniyor. Özellikle İslam toplumundan gelen şiddet sahneleri bu önyargıları besliyor” dedi. Almanya’nın bu önyargıları aşmada ne yapabileceğiyle ilgili tartışmanın ardından Thierse, Türkiye’nin olası katkısına da değindi: “Almanlar için Türkiye’den Hıristiyanlarla ilgili olumlu haberler duymak yararlı olacaktır. Türkiye’de dini özgürlükler alanında eşitlik olursa bu Batı’nın önyargılarını da azaltır.” Thierse daha sonra cezaevindeki milletvekillerini gündeme getirerek, “Türkiye’de birçok milletvekili cezaevinde. Bu Avrupalı bir milletvekilinin anlayamayacağı bir durum. Umarım meslektaşlarınız için elinizden geleni yaparsınız” ifadelerini kullandı. 

Diyalog Türkçeye dönünce
Thierse’e yanıt veren Türkiye’nin Almanya Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, bu sorunların iki ülke arasında diyalog yoluyla her zaman ele alınabileceğini, ancak Türk heyetinin gündeminde NSU’nun cinayetlerinin olduğunu söyledi. Karslıoğlu’nun sözünü kesen Thierse ise büyükelçinin kendisine ne hakkında konuşacağını söyleyemeyeceğini belirtti. Tartışma Karslıoğlu ve Thierse arasında bir süre Almanca devam etti. Elçi Türk heyetine diyaloğu aktarmak için konuşmayı Türkçeye çevirince Thierse öfkeyle masadan kalkarak görüşmenin bittiğini söyledi ve Karslıoğlu’na “Yaptığınız ayıp” dedi. Heyetteki bazı Türkiyeli milletvekilleri Almanca bilmediği için, olayın ayrıntılarını ancak sonradan öğrenebildi. 

Liderler özür dilemişti
Thierse’in hareketinden rahatsız olan milletvekilleri görüşme bittiği için tepkilerini gösteremedi. Almanya Başbakanı Angela Merkel, 23 Şubat’ta Berlin’de Gendarmenmarkt Konser Evi’nde Neo-Nazi kurbanları için düzenlenen özel törende af dileyerek “Başbakan olarak cinayetlerin aydınlatılması, bunların arkasındaki kişilerin ortaya çıkartılması ve yargılanması konusunda her türlü çabayı harcayacağıma söz veriyorum” demişti. Cumhurbaşkanı Joachim Gauck da, öldürülen Türklerin yakınları için Berlin’deki Türkevi’nde verilen yemekte birlikte göz yaşı döktüklerini söylemişti. Eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff ise cinayetlerle ilgili olarak Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın göstermiş olduğu başarısızlık nedeniyle de ‘utanç ve öfke’ duyduğunu belirtmişti. (HND)


  http://www.radikal.com.tr/108753310875339

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Thierse - mataman

  Thierse dogu alman kökenli gecmisi diger dogu almanlarda oldugu papaz olan politikacilardan birisi. Bunlarin genlerinde karsi irka karsi düsmanlik vardir. Zaten Türkleri bu arada yanlislikla Türk diye öldürdükleri yunani öldürenlerde Thiersenin dogu almanyadaki vatandaslaridir. Artik Almanyadaki Türklerin yeni yahudiler oldugunu anlamaya calisin. Bu konuyu anlamak icin, Türkiyede Kemalist egitim sisteminde pek anlatilmiyan ikinci dünya savasinda Yahudi Programonun anlamak gerekiyor

  tencere-kapak - sedat antay

  bir deyimde, bir tencere, bir tencere'ye, "tencere , tencere dibin kara, öteki tencerede o tencereye seninki benden kara" der. birde son trent güncel avami bir laf döner halk arasında "bu da, sana kapak olsun". dünyada bu yemek daha pişmemiş. demokrasi, insan hakları falan beyhude. yani ...

  Gerilim, Almanya - Turkuvaz

  Bizimkilerde demokrasi hazımsızlığı olduğu için, bizde böyel birşey yok diyerek işi bitirmeye çalışırlar. yahu gerçekten ayıp herkonuda yalan söylenirmi ? Öğrenciler sesini çıkaramıyor hemen içeri alınıyor, başbakanı eleştirmek hakaret sayılıyor "alın içeri", gazeteciler alışkanlıkla bazı gerçekleri yazmaya kalkınca hemen kulakları çekiliyor, deliler oluşmadığı halde akıllarına geleni içeri alıyorlar bir darbe teranesidir gidiyor, herkesin üzerinde olağanüstü bir baskı var. Almanya zaten gece gündüz neredeyse tüm kanallarında bu olayı lanetledi. Biz hatayı nerede yapıyoruz diye sürekli kendisine soru yöneltiyor. Cumhur Başkanından tutun Millet Vekillerine kadar herkes bu utanç verici bir olay diyerek halkı bilinçlendirmeye başladı. Herkesi içeriye almakla meşgulsünüz kendi vatandaşlarınızı kendiniz yaktınız Sivasta ama herşeyi soruşturuyorsunuz (sözde) ama kendi insanımızın yaktığı vatandaşlarınızı araştırmıyorsunuz ? Ciddiyetsizlik ve Şovmenlik.

  Çok tuhaf. - celalatalay

  Alman kibar davranmış, sen git ülkende ki 17 bin faili meçhulü araştır dememiş.

  fark - demokrat44

  türkiyede sivil insanlar savaş uçakları ile bombalanarak öldürülüyor ve devlet yetkilileri özür bile dilemiyorken almanyada ırkçı bir parti taraftarlarının işlediği cinayeti öğrenen almanların muhafazakar olan yetkilileri bile özür diliyor. bizim muhafazakar yetkililerimiz ise almanlara insanlık dersi vermeye çalışıyorlar. Kazak Abdal ne demiş bunungibiler için; ormanda büyüyen adam azgini ormanda büyüyen adam azgını çarşıda pazarda insan beğenmez medrese kaçkını softa bozgunu selam vermeğe dervişan beğenmez alemi tan eder yanına varsan seni yanıltır bir mesele sorsan bir çim bile çıkmaz karnını yarsan camiye gelir de erkan beğenmez elin kapusunda kul kardaş olan burnu sümüklü gözü yaş olan bayramdan bayrama bir tıraş olan berber dükkanında oğlan beğenmez dağda bayırda gezen bir yörük kimi tımarlı sipahi kimi bir bölük bir elife dili dönmeyen hödük şehristana gelir ezan beğenmez bir çubuğu vardır gayet küçücek zu’mü fa’sidince keyf getirecek kırık çanağı yok ayran içecek kahveye gelir de fincan beğenmez yaz olunca yayla yayla göçenler topuz korkusundan şardan kaçanlar meşe yaprağını kıyıp içenler rumeli yenice’si dühan beğenmez aslında neslinde giymemiş hare iş gelmez elinden gitmez bir kare sandığı gömleksiz duran mekkare bedestene gelir de kaftan beğenmez kazak abdal söyler bu türlü sözü yoğur ayran ile hallolmuş özü köyden şehre gelse bir türk’ün kızı inci yakut ister mercan beğenmez

  okka - 35m

  Turkiye'de efelenmek kolay, aynı zihniyetin hristiyanı ezmiş akplileri, tecrube ve entelektüel birikim onemli tabii.

  En garibi de - gokkurt

  RTE'nin tutumu. Kendisi hüküm yediği için siyasi yasaklıydı, CHP-Baykal desteği ile siyasete girebildi. Şimdi ise vekiller hükümlü bile değil tutuklu ona rağmen bir düzenleme yapmadılar bu durumu düzeltmek için. Nalıncı keseri gibi herşeyi kendine yontuyor, TR Anayasa mahkemesi kendi aleyhine karar verince demokrasiye pranga, Fransız Anayasa mahkemesi, soykırım reddine hapis cezasını kaldırınca "demokrasinin zaferi" oluyor. Milletim de yiyor, canları sağ olsun.