Tutuklu vekil gerilimi

Tutuklu vekil gerilimi
Tutuklu vekil gerilimi

Federal Başkan Yardımcısı Thierse ile görüşen TBMM heyetinde Çiğdem Münevver Ökten de vardı. Thierse, Türk Büyükelçisi Almanca diyaloğu Türkçeye aktarırken Yaptığınız ayıp diye çıkıştı. Fotoğraf: ERBİL BAŞAY/AA

Bundestag Başkan Yardımcısı Thierse, Neo Nazi cinayetlerini görüşmeye gelen TBMM heyetine tutuklu vekilleri hatırlatıp görüşmeyi erken bitirdi.
Haber: BARÇIN YİNANÇ / Arşivi

BERLİN- TBMM heyetinin Almanya Federal Meclis (Bundestag) Başkan Yardımcısı Wolfgang Thierse ile toplantısı, konu neo-Nazi cinayetlerinden Türkiye’nin Hıristiyanlara karşı tutumu ve hapishanedeki milletvekillerine kayınca gerildi. AKP ’den Çiğdem Münevver Ökten, CHP ’den Şafak Pavey, MHP ’den Tunca Toskay ve BDP’den Nazmi Gür’ün yer aldığı heyet, 8 Türk, 1 Yunan ve 1 polisin öldürüldüğü Neo-Nazi cinayetleri ve olaylarla bağlantılı Nasyonel Sosyalist Yeraltı (NSU) ile ilgili yürütülen temaslar çerçevesinde dün sabah Thierse ile görüştü. Türk toplumuna yönelik önyargıların yok edilmesi için yapılması gerekenlerle ilgili bir soru üzerine Thierse önyargıların iki tarafta da olduğunu söyledi. 

Hıristiyanların durumu
Thierse “Türk nüfusun yaşadığı bölgelerde de Alman toplumuna karşı bir önyargı var. Türk ve Müslümanlara karşı fikirler bu önyargıları destekleyen görüntülerle güçleniyor. Özellikle İslam toplumundan gelen şiddet sahneleri bu önyargıları besliyor” dedi. Almanya’nın bu önyargıları aşmada ne yapabileceğiyle ilgili tartışmanın ardından Thierse, Türkiye’nin olası katkısına da değindi: “Almanlar için Türkiye’den Hıristiyanlarla ilgili olumlu haberler duymak yararlı olacaktır. Türkiye’de dini özgürlükler alanında eşitlik olursa bu Batı’nın önyargılarını da azaltır.” Thierse daha sonra cezaevindeki milletvekillerini gündeme getirerek, “Türkiye’de birçok milletvekili cezaevinde. Bu Avrupalı bir milletvekilinin anlayamayacağı bir durum. Umarım meslektaşlarınız için elinizden geleni yaparsınız” ifadelerini kullandı. 

Diyalog Türkçeye dönünce
Thierse’e yanıt veren Türkiye’nin Almanya Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, bu sorunların iki ülke arasında diyalog yoluyla her zaman ele alınabileceğini, ancak Türk heyetinin gündeminde NSU’nun cinayetlerinin olduğunu söyledi. Karslıoğlu’nun sözünü kesen Thierse ise büyükelçinin kendisine ne hakkında konuşacağını söyleyemeyeceğini belirtti. Tartışma Karslıoğlu ve Thierse arasında bir süre Almanca devam etti. Elçi Türk heyetine diyaloğu aktarmak için konuşmayı Türkçeye çevirince Thierse öfkeyle masadan kalkarak görüşmenin bittiğini söyledi ve Karslıoğlu’na “Yaptığınız ayıp” dedi. Heyetteki bazı Türkiyeli milletvekilleri Almanca bilmediği için, olayın ayrıntılarını ancak sonradan öğrenebildi. 

Liderler özür dilemişti
Thierse’in hareketinden rahatsız olan milletvekilleri görüşme bittiği için tepkilerini gösteremedi. Almanya Başbakanı Angela Merkel, 23 Şubat’ta Berlin’de Gendarmenmarkt Konser Evi’nde Neo-Nazi kurbanları için düzenlenen özel törende af dileyerek “Başbakan olarak cinayetlerin aydınlatılması, bunların arkasındaki kişilerin ortaya çıkartılması ve yargılanması konusunda her türlü çabayı harcayacağıma söz veriyorum” demişti. Cumhurbaşkanı Joachim Gauck da, öldürülen Türklerin yakınları için Berlin’deki Türkevi’nde verilen yemekte birlikte göz yaşı döktüklerini söylemişti. Eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff ise cinayetlerle ilgili olarak Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın göstermiş olduğu başarısızlık nedeniyle de ‘utanç ve öfke’ duyduğunu belirtmişti. (HND)