Tuvalete giden çalışana takip!

Tuvalete giden çalışana takip!
Tuvalete giden çalışana takip!
Personelin sık sık tuvalete giderek işten kaytardığını düşünen patronlar, sınırları zorlayan talepler dile getirmeye başladı.

Norveç İşçi Sendikası tarafından yapılan bir araştırmada, bir işverenin kadın çalışanlarından niçin normalden daha fazla tuvalete gittiklerini anlamak için regl olduğu dönemlerde kırmızı bilezik takmalarını talep ettiği ortaya çıktı.

Norveç’te bir şirket, kadın çalışanlarından, neden çok tuvalete gittikleri konusunda herhangi bir soruşturmaya tabii tutulmamaları için adet döneminde kırmızı bileklik takmalarını istedi.

Hindustan Times gazetesinin internet sitesindeki habere göre, bu "dudak uçuklatıcı talep" işçi sendikasının ülkedeki şirketlerin "acımasız" tuvalet kurallarıyla ilgili raporunda ortaya çıktı.  Sendikanın raporunda, işverenlerin, çalışanların tuvalet ihtiyacı için çok zaman harcadığı ve bunun üretimde kayıp anlamına geldiği konusunda giderek daha takıntılı olduğu bildirildi.
Raporda, işverenlerin yüzde 66’sının tuvaletlere giriş için elektronik kart sistemi getirdiği, bazı işyerlerinde tuvaletlere kamera yerleştirildiği, bazısında ise tuvalete imza defteri konulduğu belirtildi.

Sendikanın raporunda, en aşırı eylemin bir işverenin kadınların adet döneminde kırmızı bileklik takmalarını istemesi olduğu vurgulanarak bunun, kadınları aşağılayıcı bir tutum olduğu ifade edildi. Norveç tüketici ombudsmanı başkanı Bjorn Erik Thon, adet dönemiyle ilgili getirilen tuvalet kuralının özel hayatı ihlal ve kişiye hakaret olduğunu söyledi. (aa)


    ETİKETLER:

    İnternet

    ,

    Norveç