Twitter'dan Mısır'a özel anlık çeviri servisi!

Twitter'dan Mısır'a özel anlık çeviri servisi!
Twitter'dan Mısır'a özel anlık çeviri servisi!
Sosyal paylaşım sitesi Twitter, Mısır'da yaşanan son olayların Batı ülkelerinde yaşayan ve Arapça bilmeyenler tarafından kolayca takip edilebilmesi adına, ülkenin önde gelen isimlerinin tweet'lerini tercüme eden bir servisi yayına aldı.
Haber: CEMAL İVE / Arşivi

Sosyal paylaşım sitesi Twitter , Mısır'da yaşanan son olayların Batı ülkelerinde yaşayan ve Arapça bilmeyen kullanıcılar tarafından kolayca takip edilebilmesi adına, ülkenin önde gelen isimlerinin tweet'lerini tercüme eden bir servisi yayına aldı.

Arapça'dan doğrudan çeviri yapan bu sistem, aralarında Türkçe ve İngilizce'nin de yer aldığı birçok farkı lisana tercüme hizmeti sağlıyor. Twitter'ın bu girşimi sayesinde Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin hesabından paylaşılan son yazıları takip etme şansına erişen Twitter kullanıcıları, ayrıca Muhalefet lideri Muhammed El Baradey ve Arap Baharı’nın önde gelen simalarından Wael Ghonim gibi ülkenin diğer önemli isimlerinin paylaştığı bilgilerin çevirilerine de erişme imkanı buluyor.

EKSİKLERİ VAR ANCAK KULLANICILAR MEMNUN

Kullanıcı deneyimi konusunda çalışmalarına devam eden ünlü paylaşım sitesinin sözcüsü, otomatik çeviri hizmeti hakkında açıklama yaparak; "İnsanların Mısır'da neler olup bittiğini daha iyi takip edebilmeleri adına, deneme olarak ülkenin en çok takip edilen hesaplarını otomatik çeviri hizmetine dahil etme yoluna gitik” dedi.

Doğru bilgiye birincil kaynaktan ulaşmak ve haber kaynağına erişimde lisan bariyerlerini kaldırmak adına Twitter'ın attığı bu adımın ilerleyen günlerde çok daha fazla ses getireceği kesin. Microsoft'un Bing sitesi aracılığıyla çevirilerin yapıldığı sistemde şimdilik eksiklikler olsa da Arapça atılan tweet'leri anlama konusunda kullanıcıların birçoğu memnun görünüyor . Sistemin şimdilik test aşamasında olduğunu göz önünde bulundurursak, ilerleyen günlerde daha etkili bir hizmet vereceğini öngörebiliriz.

Twitter'ın hesaplarını tercüme ettiği kullanıcıların tam listesine ise bu adresten ulaşabilirsiniz.

'Mısır'da ne oluyor?'