Üç kadın askerden biri cinsel tacize uğruyor

Üç kadın askerden biri cinsel tacize uğruyor
Üç kadın askerden biri cinsel tacize uğruyor
ABD ordusunda her üç kadın askerden biri cinsel saldırıya uğruyor. Pentagon'a göre geçtiğimiz yıl 3 bin cinsel taciz yaşandı ancak bağımsız veriler bu rakamın 19 bin olduğunu gösteriyor.

ABD ordusunda görev yapan her üç kadından birinin görev süresi içinde en az bir defa cinsel saldırıya ya da tacize maruz kaldığı ortaya çıktı. ABD Adalet Bakanlığı'nın verilerine göre, ABD'de her 6 kadından biri yaşamı boyunca en az bir kere cinsel tacize uğruyor. Bu iki veri karşılaştırıldığında ABD ordusunda görev yapan kadınlar, sivil olarak yaşamlarını sürdürenlere oranla iki kat daha fazla tehdit altında.

İngiliz The Guardian gazetesinde yer alan habere göre, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'un, ordu içinde cinsel saldırıya karşı tutumu, "Kol kırılır yen içinde kalır" anlayışı. Orduda cinsel tacize uğrayan kadın askerler, bu konuyu mahkemeye taşıdıkları zaman ya da şikayette bulunduklarında üstleri tarafında baskıya uğruyor.

ABD ordusunun bu "küçük kirli sırrı"nı ilk kez geçtiğimiz şubat ayında 25 kadın ve 3 erkek asker biraraya gelerek mahkemeye taşıdı. Irak'ta ABD ordusuna hizmet etmiş söz konusu askerler, görev yaptıkları dönemde birlikte askerlik yaptıkları arkadaşları tarafından cinsel saldırıya ya da tacize uğradıklarını belirterek davacı oldu. Askerler davayla Pentagon'u "görmezden geldiği" bu konu hakkında reform yapmaya zorladıklarını belirtti.

RUMSFELD VE GATES'E SUÇLAMA 
Askerler dava dilekçelerinde ABD eski savunma bakanları Donald Rumsfeld ve Robert Gates'in cinsel tacize uğradığını belirten kadın ve erkek askerlere karşı bir şiddet kültürü ortamı oluşturduklarını belirterek, iki bakan hakkında da suç duyurusunda bulundu. Yine bağımsız yapılan bir araştırmaya göre, Irak'ta görev yapan ABD'li kadın askerlerin, erkek arkadaşları tarafından taciz edilme risklerinin, cephede öldürülme riskinden daha büyük olduğu ortaya çıktı.

Pentagon'un verilerine göre, ABD ordusunda geçtiğimiz yıl 3 bin 158 cinsel taciz olayı rapor edildi. Söz konusu olaylardan 529'u mahkemeye taşındı. Sadece 104'ü mahkumiyetle sonuçlandı. Oysa bu konuda hazırlanmış bağımsız bir rapor durumun çok daha vahim olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Geçtiğimiz yıl ABD ordusunda 19 bin cinsel taciz vakası, baskılar nedeniyle gizli kaldı.

'İLK AY DOLMADAN TECAVÜZE UĞRADIM' 
Cinsel tacize uğrayan Maricella Guzman adlı kadın asker yaşadıklarını şu sözlerle dile getirdi: "Orduya kayıt olmamın henüz birinci ayı dolmamıştı. Çok gençtim. Cinsel saldırıya uğradım. Şikayetçi olmaya çalıştım ama konuyu mahkemeye taşımamam için üstlerimden baskı gördüm. O gün bana yapılanları, burada tanımlayacak sözcükleri bulamıyorum."

Diğer bir kadın asker Kate Weber de, cinsel saldırıya uğradıktan sonra sadece uyku ilacıyla uyuyabildiğini söyledi. "İlaç almama rağmen gecenin bir yarısı korku içinde uyanıyorum. Tecavüz edilme düşüncesinden kendimi kurtarmak ve arınmak için gecenin karanlığında sürekli ağlıyorum" dedi. (ntvmsnbc)


  http://www.radikal.com.tr/107211910721193

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  "üç erkekten biri tacizci" - keryil

  üç kadından birinin tacize uğraması yeterince dehşet verici bir saptama. ama bu saptamadan "üç erkekten biri tacizci" sonucu çıkmaz zira ne kadınlar tek erkek tarafından tacize uğruyor ne de tacizci erkekler tek kadını taciz ediyor. haliyle kaç erkek tacizci var bu veriden yola çıkarak bulamayız, ama bence bu tartışma yöntemi yanlış zaten. her üç kadından birinin tacize uğraması erkekler olarak bizim başımızı eğip "ama ben tacizci değilim" falsosuna düşmeden düşünmemize yetip de artmalı. sokakta tokat yiyen bir kadıncağız görüp yanından yürüyüp geçmek bile yeterli bir kabahat çünkü, ama çoğumuz bu durumda kendimizde kabahat bulmayız. bu kapsamda düşününce "üç erkekten biri tacizci" saptaması bile iyimser görünüyor.

  BU YANKEELER SİLAH ARKADAŞI KADINLARA BUNU YAPIYORSA.... - drhakanabi

  Kimbilir işgal altınaki zavallı Müslüman Kızlara neler yaptılar-yapıyorlar, Ankara Suriye ye gösterdiği duyarlılığı 1.5 milyon Irak Vatandaşı telef olurken neden göstermedi ya da gösteremedi? Hadi canım sende..

  Üçerkekten biri tacizci - pekmez_2042

  Üç kadından biri tacize ediliyorsa, bu demektir ki 3 erkekten 1i tacizci. Askerlikte yada sivillikte bu böyle. Dünya üzerinde erkekler bu egemenliklerini sorgulayarak yavaş yavaş geri çekilip işgal ettikleri alanları kadınlara bırakmalılar. Erkeklerin kendileriyle yüzleşmeleri kadınların haykırıp isyan etmesiyle başlayacaktır.İsyan etmek içinde bu kıskaçın farkına varmalıyız.