Üç kantonlu Rojava

Üç kantonlu Rojava
Üç kantonlu Rojava
Suriyeli Kürtler geçici yönetimi oluşturmak için Kurucu Meclis ilan etti. Rojava Kürdistanı Afrin, Kobani ve Cezire olmak üzere 3 kantona ayrıldı.

Hafta sonu İstanbul ’da toplanan Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu’nun (SMDK), Ahmet Tuma başkanlığındaki geçici hükümeti onaylamasının ardından Suriye’nin kuzeyindeki Kürtler de geçici yönetim için ciddi bir adım attı. Geçici yönetimi oluşturmakla görevli 82 kişilik Kurucu Meclis ilan edildi. Fırat News’e göre Kamışlı’da Kürt, Arap, Çeçen ve Hıristiyan temsilcilerin katılımıyla düzenlenen toplantıların ardından yapılan açıklamada Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) sunduğu model çerçevesinde Batı Kürdistan’ın Afrin, Kobani ve Cezire olmak üzere 3 kantona ayrılmasının öngörüldüğü belirtildi. Her kanton bölge meclisini kuracak ve genel meclise temsilci gönderecek. Kurucu Meclis’te Rojava’daki Kürt, Arap, Çeçen ve Hıristiyan temsilciler yer alacak. Kurucu Meclis Divanı Üyesi Hekem Xelo, Geçici Meclis bünyesinde 55 üyeli Geçici Yönetimi Denetleme ve Takip Konseyi olacağını kaydetti. Xelo meclisin öncelikle bölgeyi seçimlere götürmek için gerekli hazırlıkları yapacağını, ayrıca savunma, siyasi ve ekonomik sorunlarla ilgileneceğini belirtti. 

SUK’un hükümeti

SMDK’nın 10. Genel Kurul Toplantısı’nın ardından Ahmed Tuma başkanlığındaki geçici hükümetin üyeleri seçildi. Geçici hükümetin kurulması amacıyla belirlenen 11 bakanlık için gerçekleştirilen oylama sonucunda 8 aday seçilebilmek için gereken yüzde 50+1’den fazla oy alarak bir bakanlığa adını yazdırırken 3 bakanlık için yarışan adaylar yeterli oy alamadıkları için seçilemedi. Seçilen bakanların isimleri şöyle: Geçici Başbakan Yardımcısı İyad el Kudsi, Savunma Bakanı Esad Mustafa, İletişim, Ulaştırma ve Sanayi Bakanı Muhammed Yasin Naccar, Maliye ve Ekonomi Bakanı İbrahim Miro, Yerel Yönetim Yardım ve Mülteciler Bakanı Osman Budeyvi, Adalet Bakanı Fayiz el Zahir, Enerji ve Maden Kaynakları Bakanı İlyas Varde, Altyapı ve Su Kaynakları Bakanı Valid el Zubi ve Kültür ve Aile Bakanı Tağrid el Hacel. Adayların yeterli oy alamamaları nedeniyle seçimi gerçekleştirilemeyen 3 bakanlık için Tuma’nın yeni aday belirlemesi gerekiyor. 

ÖSO’dan Cenevre için 2 şart

SMDK’nın Cenevre-2 Konferansı’na Esad’ın ülkenin geleceğinde rolü olmaması, geçiş hükümetine tam yetki devri, tutukluların bırakılması ve kuşatma altındaki yerlere yardım ulaştırılması şartıyla katılma kararının ardından Özgür Suriye Ordusu da Cenevre-2 için iki şart koştu: Esad yönetiminin yerini alacak geçiş hükümeti tam yetkili olmalı ve Suriye’deki cinayetlerin failleri yargılanmalı.

Lübnanlı Sünni âlime suikast

Lübnan’ın Trablus kentinde ise Esad yanlısı Sünni Şeyh Saadeddin Ghiyeh suikasta uğradı. Bahsa Mahallesi’nde arabasına binerken bir motosiklet üzerindeki 2 maskeli kişi tarafından başından vurulan Ghiyeh hastaneye götürüldükten kısa süre sonra öldü. Hizbullah’ın müttefiki İslami Hareket Cephesi’nde (IAF) yer alan 43 yaşındaki Ghiyeh birkaç ay önce de mayın fırlatılması sonucu yaralanmıştı. Ghiyeh 23 Ağustos’ta 2 camiye birkaç dakika arayla düzenlenen ve 45 kişinin ölümüne yol açan saldırılarla ilişkisi olduğu gerekçesiyle 4 gün önce gözaltına alınan IAF lideri Haşim Minkara’ya da yakınlığıyla biliniyordu.