Üç maymunu oynayan FBI

Üç maymunu oynayan FBI
Üç maymunu oynayan FBI
FBI, Wall Street'i İşgal Et eylemlerinin liderlerine yönelik suikast planlarından haberdar olduğu halde harekete geçmemekle suçlanıyor.

WASHINGTON / RUSSIA TODAY- ABD ’de sosyal eşitsizlik, işsizlik ve ekonomi politikalarını protesto amacıyla Eylül 2011’de başlatılan ‘Wall Street’i İşgal Et’ eylemlerini organize edenlere karşı suikast planları hazırlandığı, Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) da planlardan haberdar olduğu halde sessiz kaldığı ortaya çıktı. FBI’ın eylemcileri ‘yerel terörist’, eylemleri ‘suç faaliyeti’ olarak nitelendirdiğinin açığa çıkmasının ardından yeni bir skandal patlak verdi. Sivil Adalet İçin Ortaklık Fonu’nun (PFCJF), ‘Bilgi Edinme Yasası’ çerçevesinde elde ettiği 61 sayfadan oluşan belgelere göre, geçen yıl eylemler başladıktan bir ay sonra organizatörlerin kimlikleri fotoğrafları eşliğinde belirlendi, bunları keskin nişancılarla öldürmeyi öngören planlar hazırlandı. Birçok bölümü karartılarak servis edilen belgelerde Ekim 2011’de keskin nişancının Texas eyaletinin Houston kentinde bir suikast planı yaptığına dair bilgiler yer alıyor. New York, Seattle, Dallas, San Antonio, Austin’da da suikast hazırlıklarına dair FBI’a benzer bilgiler ulaşmış. Sessiz kalmak, hedefteki insanları uyarmamak ve gerekli önlemleri almamakla suçlanan FBI, bu planlarla ilgili soruşturma yürütüp yürütmediği konusunda da açıklama yapmayı reddetti.
Digital Journal belgelere dayanarak FBI’ın eylemcileri fişlemek için İç Güvenlik Bakanlığı, Pentagon ve özel şirketlerle işbirliği yaptığını yazdı. PFCJF Yönetim Kurulu Başkanı Mara Verheyden-Hilliard “Belgeler FBI ve İç Güvenlik Bakanlığı’nın göstericilere potansiyel suçlu ve terörist muamelesi yaptığını gösteriyor. Belgeler ayrıca FBI’ın Wall Street ve büyük şirketlerin fiili istihbarat kolu olarak çalıştığını ortaya koyuyor” dedi.