Uçaklar havada tanklar karada

Uçaklar havada tanklar karada
Uçaklar havada tanklar karada
Suriye-Türkiye sınırı dün bir kez daha hareketlendi. Sınırdaki Azmarin kasabasını bombalayan Suriye helikopterine karşı iki Türk uçağı havalandı.

Moskova-Şam seferini yaparken Ankara ’ya indirilen Suriye uçağıyla ilgili Rusya’yı da içine alan gerilim sürerken Türkiye -Suriye sınırında hareketli anlar yaşandı. Dün bir Suriye helikopterinin sınır kasabası Azmarin’i bombalamasının ardından Türkiye’nin iki F-16 savaş uçağını kaldırdığı belirtildi. Türk jetlerinin sınırda ‘önleme uçuşu’ yaptığı belirtildi. Geçen günlerde Suriye’den atılan top mermilerinin düştüğü Hacıpaşa beldesinin sınır komşusu olan Azmarin semalarında saat 14.45 sıralarında 1 savaş helikopteri görüldü. Kasabada konuşlanan muhalifleri bombaladığı iddia edilen helikopterin sınır ihlali yapma ihtimaline karşılık, 2 F-16 savaş uçağına hareket emri verildi. Bölgede teyakkuz halinde bulunan Diyarbakır’daki uçaklar, kısa sürede havalanarak Suriye sınırına doğru hareket etti. Altınözü semalarında görülen savaş uçakları kısa süreli heyecan yaratırken, Suriye’ye ait helikopter gözden kayboldu. Bölgede bulunan muhaliflerin, Suriye ordusuna ait helikopterin, ellerinde bulunan bir tankı saptamak için uçuş yapmış olabileceğini söylediği ileri sürüldü.

Sınırda 250 tank bekliyor
Son bir haftadır Suriye ordusu ile muhaliflerin şiddetli çatışmalarına sahne olan Azmarin’in sürekli duman bulutu altında olduğunu aktaran görgü tanıkları, Esad güçlerinin hoparlörlerden isyancılara teslim olun çağrıları yaptığını anlattı. Hatay’ın Altınözü ilçesine bağlı Hacıpaşa beldesinden duyulan bu anonslarda, aksi halde hava saldırısı başlayacağı uyarısı yapılmıştı. TBMM’nin Suriye tezkeresini kabul etmesinin ardından hükümetin Genelkurmay’a gönderdiği ’yüksek hazırlık’ talimatı kapsamında bölgeye Şanlıurfa, Mardin ve Gaziantep’ten yaklaşık 60 tank takviye gönderilerek, sınır boyunca en az 250 tank konuşlandırıldı. Topçu birlikleri de takviye edildi.
Bu arada Asi Nehri’nden büyük teneke varillerle sınırın karşısına geçerek Azmarin’e giden Anadolu Ajansı muhabirlerinin aktardığı bilgiye göre 3 gündür yoğun çatışmaların yaşandığı kasaba muhaliflerin kontrolüne geçti. 3 bin kişinin yaşadığı kasabada kepenkler kapalı, kapılar kilitli. Neredeyse her sokak başında 7-8 muhalif nöbet tutuyor.

‘Muhalifler Halep’te askeri üssü ele geçirdi’
Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), dün sabah Halep’te bir askeri üssü ele geçirdiğini öne sürdü. ÖSO, üsteki çok sayıda orta menzilli füze, mühimmat ve ağır silaha el koyduğunu belirtti. Açıklamada, stratejik öneme sahip üsten havalanan uçakların, Halep ve İdlib kırsalını bombaladığı ve çok sayıda sivilin ölümünden sorumlu olduğu kaydedildi. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, iki günde en az 106 askerin çatışmalarda öldüğünü duyurdu. Muhaliflere yakın Londra merkezli Gözlemevi, dün Dera’da bir askeri hedefe düzenlenen saldırıda 14 askerin öldüğünü bildirdi. Ülkede son dönemin en kanlı günlerinden biri olan önceki gün 81 sivil, 92 asker ve 67 muhalif savaşçı öldü. {HALEP-ŞAM/AA-AP}