'Uçaksavar füze ile vuruldu'

'Uçaksavar füze ile vuruldu'
'Uçaksavar füze ile vuruldu'

Hama yakınlarında konuşlanan Özgür Suriye Ordusu nun iki üyesi bir evde ateşe hazır halde görüntülendi.

Ankara'nın, Türk jetinin füzeyle vurulduğu savına karşın Rusya'nın Sesi Radyosu uçağın uçaksavar füzesiyle düşürüldüğünü öne sürdü.

MOSKOVA / RUSYA’NIN SESİ-AP
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye’nin vurduğu Türk uçağıyla ilgili bilgileri Türkiye ile paylaştıklarını söylerken Rusya’nın Sesi Radyosu yeni bir iddia ortaya attı. Türkiye’de uçağın füze mi, yoksa uçaksavarla mı düşürüldüğü ya da pilotaj hatası sonucu düşüp düşmediğine dair bilgi kirliliği yaşanırken Rusya’nın Sesi Radyosu internet sayfasından şu haberi geçti: “Resmi olmayan bilgilere göre, uçak Rusya tarafından daha önce Suriye’ye teslim edilen Pantsir (Zırh)-C1 kısa menzilli yeni teknoloji uçaksavar füze ile vuruldu.” Rusya, Pantsir-S1’in 4 ile 20 km arasında değişen farklı versiyonlarını üretiyor. 

‘Bilgileri paylaştık’
Lavrov ise dün BM-Arap Birliği’nin Suriye özel temsilcisi Kofi Annan ile görüşmesi öncesinde yaptığı açıklamada uçakla ilgili bilgileri Ankara ’yla paylaştıklarını belirterek “Birçok gelişmiş ülke gibi bizim de askeri alanda teknik kontrol ile objektif verilere ulaşma imkânımız bulunuyor. Biz bu verileri Türk meslektaşlarımızla paylaştık” dedi. Ankara’nın uçağın Suriye’nin iddia ettiği gibi uçaksavar değil lazer ya da ısıya güdümlü füzeyle vurulduğunu açıklamıştı. Ancak uçaktan çıkartılan parçaların incelenmesinin ardından Genelkurmay ‘Mühimmat izine rastlanmadı’ diyerek uçağın füze ya da uçaksavarla düşürülmeyip düşmüş olabileceği yorumlarına yol açmıştı.

Arama-kurtarma için Feniks’le anlaşıldı
Suriye’nin düşürdüğü Türk savaş uçağının enkazının çıkarılması ile ilgili faaliyetler hakkında konuşan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç,“Natuilus’un ayrılmasıyla ABD ’de Feniks firmasıyla görüşmeler yapılmış ve anlaşılmıştır. Arama-kurtarma çalışmaları bundan böyle TCG İnebolu gemisinden yürütülecektir. Bu gemide kullanılacak alet, teçhizat Feniks tarafından sağlanacak, gemimize monte edilecek ve arama-kurtarma faaliyetleri firma personeli tarafından yürütülecektir” dedi.
Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında açıklama yapan Arınç, bugüne kadar yürütülen çalışmalarda enkazın yüzde 10’u kadar bile parçaya ulaşılamadığını ifade ederek uçağın ne şekilde vurulduğunun büyük parçalarının çıkarılması durumunda belirlenebileceğini belirtti. Öte yandan
Arınç, bugüne kadar başkalarının ulaştırdığı bilgi ve belgeler de dahil olmak üzere ellerindeki belgelerin tezlerinin tersine bir olguya işaret etmediğini vurguladı.

Çatışmalar Şam’a sıçradı
Suriye’de çatışmalar önceki gün gece başkent Şam çevresinde şiddetlendi. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre çatışmalar Şam’ın çevresindeki Tadamon, Midan ve Kfar Suse semtleri ile çevredeki Filistinli mültecilerin yaşadığı kamplara sıçradı. Mustafa Osso adlı aktivist ise çatışmaların Şam Uluslararası Havaalanına çok yakın bir noktada yükseldiğini söyledi. “Başkentin merkezine çatışma getirmek için yeni bir strateji var gibi görünüyor” diyen Osso “Başkent güvenliydi. Bu rejimi sıkıntıya sokacak” diye konuştu. Ordunun, Özgür Suriye Ordusu’na karşı tank ve topçu bataryaları kullandığı öne sürüldü. Muhalifler Tiremse’deki katliamda ölü sayısını 200’den 68’e çekti. {BEYRUT/BBC-AP}