Ukrayna- AB 'tangosu' sonuçsuz kaldı

Ukrayna- AB 'tangosu' sonuçsuz kaldı
Ukrayna- AB 'tangosu' sonuçsuz kaldı

Rusya ’nın baskısıyla AB ile serbest ticaret anlaşmasını imzalamayı askıya alan Ukrayna’nın kararını değiştirmemesi sonucunda, Vilnius’taki Doğu Ortaklığı Zirvesi ‘hayal kırıklığıyla’ biterken, Ukrayna Devlet Başkanı Victor Yanukoviç anlaşmayı ‘yakın gelecekte’ imzalayacaklarını vaat edip açık kapı bırakmayı ihmal etmedi.

Kiev, mali yardım istedi

Ancak Yanukoviç AB’den ‘beklentilerini’ de dile getirdi: “Ukrayna mali sıkıntılarla tek başına uğraşmak zorunda kaldı. Bu yüzden AB’nin kapsamlı yardım paketi hazırlanmasını bekliyoruz.” Yanukoviç pakette ne olması gerektiğini de anlattı: IMF ile işbirliğinin canlandırılması, SSCB döneminden kalma doğalgaz altyapısının yenilenmesi, bazı ürünlerin ihracatındaki kısıtlamaların kaldırılması.

AB’ye göre güven sarsıldı

AB yetkilileri ise güvenin sar-sıldığına vurgu yapıp Rusya’ya atfen dış baskıya boyun eğilmeyeceğinin altını çizdi. AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, “ Avrupa ’da kısıtlı egemenlik devri kapandı. Dış baskıya, hele Rusya’nın baskısına boyun eğmeyeceğiz. Üçüncü bir ülkenin ilişkilerimize karışmasını kabul etmeyeceğiz” deyip Kiev’i hür iradeyle hareket etmeye
çağırdı. Dönem başkanı Litvanya’nın lideri Dalia Grybauskaite ise “Yanukoviç anlaşmadan değil sadece mali sıkıntılarından söz etti. AB ile işbirliğine hazır değil. Bu şekilde hiçbir yere varamayacak” dedi.