Ukrayna Başbakanı 'Odesa katliamı' için polisi suçladı

Ukrayna Başbakanı 'Odesa katliamı' için polisi suçladı
Ukrayna Başbakanı 'Odesa katliamı' için polisi suçladı
Ukrayna, liman kenti Odesa'daki bir sendika binasında 40 siyasi eylemcinin feci şekilde can verdiği kundaklamanın şokunda. Bölgeye giden Başbakan Yatsenyuk 'polisi' suçlarken; Moskova, "Sorumluluğunun Kiev ve onun batılı sponsorlarına" ait olduğu görüşünde.

Radikal.com.tr – Ukrayna’da, ülkenin güneyindeki Odesa kentinde Cuma akşamı 40'dan fazla kişinin ölümüne neden olan çatışmalar ve kundaklamayla ilgili şok sürüyor. Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, ‘ölümleri durdurmada başarısız kaldığını’ belirttiği güvenlik güçlerini suçlarken, ‘Rus yanlısı’ olarak adlandırılan kesimler, katliamdan Kiev yönetimi ve faşist Sağ Sektör grubunu sorumlu tutuyor. 3 günlük yas ilan edilen ülkenin doğusunda Ukrayna ordusunun operasyonları ve ölümler de devam ediyor.


‘SUÇLU, OLAYLARI İZLEYEN POLİSLER’

Ülkenin güneyinde, Karadeniz kıyısındaki Odesa’da cuma akşamı yaşanan faciayla ilgili olarak BBC'ye konuşan Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, 'tam, anlaşılır ve bağımsız bir soruşturmanın' gerçekleştirileceğini söyledi.

Kentte yaşanan şiddet olaylarının ardından Odessa’ya giden ve ‘kişisel görüşü’ne göre, “Olayların durması için hiçbir şey yapmayan güvenlik güçlerinin suçlu olduğunu” söyleyen Yatsenyuk, Rusya yanlılarını da “huzursuzluğu kışkırtmakla” suçladı. Yatsenyuk, Rusya yanlıları ve Rusya'yı, 'Ukrayna ve Ukrayna'nın bağımsızlığını ortadan kaldırmak için gerçek bir savaş planlamakla da' suçladı.


‘DOĞU’DA ASKERİ OPERASYON

Ülkenin doğusundaki birçok kentin federatif bir Ukrayna talep eden Rusya yanlılarının ele geçmesiyle ilgili bir soru üzerine ise Yatsenyuk, "Kontrolü tümüyle kaybetmedik" dedi ve sürecin “barış ve güvenliği tercih edip etmemeye karar verecek yerel halka bağlı olduğunu” belirtti.

Ukrayna'nın doğusunda Rusya yanlısı silahlı grupların resmi binaları ele geçirdiği birçok kentte Ukrayna ordusunun başlattığı operasyonlar da sürüyor.


‘ÖLÜMLERİN SORUMLUSU KİEV YÖNETİMİ’

Odesa’da Cuma günü bir futbol karşılaşmasının ardından başlayan sokak çatışmaları, akşam saatlerinde kentin birçok noktasına sıçramış, Kiev’deki merkezi hükümete karşı federatif yapı ve Rusya’yla daha yakın ilişkiler savunan eylemcilerin sığındığı bir sendika binasının aşırı milliyetçi gruplar tarafından kundaklanması sonucu 40’ı aşkın kişi hayatını kaybederken 200 kişi de yaralanmıştı. Avrupa ’da 21. yüzyılda yaşanmış korkunç bir katliam olarak kayıtlara geçen facianın ardından Rusya da tavrını sertleştiriyor.

Ölümlerden, “kanunlara aykırı hareket eden Kiev makamlarını” sorumlu tutan Rusya Devlet Başkanının basın sekreteri Dmitriy Peskov, “Kiev cuntası” olarak adlandırdığı Ukrayna yönetimini yasal kabul edenlerin de ‘cani olduğu’ yönünde oldukça sert bir açıklama yaptı. Peskov, Ukrayna Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 25 Mayıs’ta yapılması planının da gerçekçi olmadığını, Odesa’da yaşananlardan sonra Kremlin’in, “Ukrayna’da kan dökülürken seçim yapmayı bir saçmalık olarak gördüğünü” söyledi.

Duma’nın BDT (Bağımsız Devletler Topluluğu) işlerinden sorumlu komitesine başkanlık eden Leonid Slutskiy ise Odesa’da yaşananları Nazilerin cinayetlerine benzeterek, “Gerçek bir Auschwitz” ifadesini kullandı. Kırım Cumhuriyeti başbakan yardımcısı Rustam Timergaliyev de Ukrayna’da insanların diri olarak en son Naziler tarafından İkinci Dünya savaşı sırasında yakıldığını belirtti.