Ukrayna Başbakanı'nı kürsüden indirdiler

Ukrayna Başbakanı'nı kürsüden indirdiler
Ukrayna Başbakanı'nı kürsüden indirdiler
Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, ülkenin parlamentosu Verhovna Rada'da yaptığı konuşma sırasında beklemediği bir protesto ile karşılaştı. Yatsenyuk 'kucaklanıp' kürsüden indirildi.

RADİKAL - Ukrayna Parlamentosu'nda bugün ilginç bir protesto yaşandı. Hükümet için bir süredir güvensizlik oyu toplayan Petro Poroşenko Bloğu'ndan (PPB) milletvekili Oleh Barna, koalisyon ortağı Halk Cephesi'nin lideri olan Başbakan Arseniy Yatsenyuk'un konuşma yaptığı sırada kürsüye geldi. Barna, eline bir gül buketi tutuşturduğu Yatsenyuk'u 'kucaklayıp' kürsüden indirdi.

Bunun ardından Rada'daki diğer PPB ve Halk Cephesi üyeleri arasında da kavga çıktı. BBP parlamento grup lideri Yuriy Lutsenko'nun Barna'nın 'saygısız davranışı' nedeniyle özür dilemesinin ardından parlamentodaki oturuma devam edildi.

Poroşenko'dan gazetecilere ülkeye giriş yasağı

'BU KOLTUĞA TUTUNMUYORUM'

Kürsüye geri dönen Yatsenyuk ise, Rada'nın bu yönde karar alması durumunda istifa etmeye hazır olduğunu söyledi: "Parlamentodaki herkes, hükümet üyelerinin istifasını isteme hakkında sahip. Bu konuyu gündeme getirin ve oylayın. Ukrayna parlamentosunun kararını kabul edeceğim. Ben bu koltuğa tutunmuyorum."

Saakaşvili: Ukrayna başbakanı olabilirim

RADA ÖNÜNDE PROTESTOLAR

Bu arada Rada'nın içinde olduğu gibi dışında da protestolar vardı. Parlamento binası önünde toplanan yüzlerce protestocu, hükümetin ve Yatsenyuk'un istifa etmesini istedi.

?Hükümeti yolsuzlukla suçlayan protestocular, üzerlerinde 'Biden, Yatsenyuk'u alıp yanında götür', 'Yatsenyuk defol', 'Koş tavşan koş' ve 'Hükümetin istifasını istiyoruz' yazılı pankartlar taşıdı. (Sputnik)

Sağ Sektör lideri Yaroş istifa etti