Ukrayna ordusu Donetsk'e ağır saldırı başlattı

Ukrayna ordusu Donetsk'e ağır saldırı başlattı
Ukrayna ordusu Donetsk'e ağır saldırı başlattı
Kiev hükümetinin, Ukrayna'nın doğusunda Rus yanlısı ayrılıkçıların kontrolü altında bulunan Donetsk kentine ağır saldırı başlattığı belirtildi. Hükümetin orduya 'büyük bir saldırı' emri verdiği açıklandı.

RADİKAL – Ukrayna ordusu, ülkenin doğusunda Rus yanlısı ayrılıkçıların elinde bulunan Donetsk kentinde operasyon başlattı. Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun yardımcısı Yury Biryukov’un açıklamasına göre, ordunun saldırısı yerel saatle sabah 6’da başladı. Saldırı sonucu yaşanan can kaybının sayısı henüz bilinmiyor.

Russia Today’in haberine göre, Biryukov, sosyal paylaşım sitesi Facebook’taki hesabından, “ Bugün , size saldırmakta ne kadar iyi olduğumuzu göstereceğiz” yazdı. Ukrayna ordusunun saldırdığı bölgeden gelen haberlerde ise çatışmaların şiddetlendiği ve özellikle Gorlovka’nın ağır topçu ateşine tutulduğu belirtildi. Russia Today’e konuşan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’ndan (AGİT) ismini vermek istemeyen bir kaynak, örgütün Ukrayna ordusundan saldırıyı durdurmasını talep ettiğini açıkladı. AGİT yetkilisi, örgütün de saldırıya uğrayabileceğini vurguladı.

Zakharchenko: Kiev doğuya saldırmaya hazırlanıyor

Ukrayna: 21 adımda barıştan iç savaşa

'ATEŞKESİ FIRSAT BİLİP ORDUYU GÜÇLENDİRDİ'

Ayrılıkçıların kurduğu Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin askerî yetkililerinden Valentin Motuzenko, Interfax’a yaptığı açıklamada, “Donetsk sakinleri, yazdan bu yana bu kadar şiddetli saldırı olmadığını söylüyor. Ukrayna ordusu her türlü silahlı kullanıyor; Grad çoklu roketatarlar ve havan topu da dahil” ifadelerini kullandı.

Donetsk'te kamyon ve otobüs çarpıştı: 12 ölü


Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin Kasım’da başbakanı seçilen Aleksandr Zakharchenko, Kiev’i, ateşkesi fırsat bilip orduyu güçlendirmekle suçladı. Zakharchenko, ordunun yeniden savaşa başlamak istediğini belirtti ve “Kiev’in, geçen yıl milisler tarafından uğradığı ağır yenilginin intikamını almak istediği açık” dedi.

Donetsk'te savaştan insan manzaraları

Donetsk Havalimanı'nın kontrol kulesi çöktü

YAŞAM ALANLARINA SALDIRILIYOR, SİVİLLER TEHLİKEDE

Öte yandan, RIA Novosti, ordunun saldırısı nedeniyle evlerin, bir dükkanın ve otobüs durağının ciddi şekilde hasar gördüğünü bildirdi. Donetsk’teki köy ve kasabalara yapılan saldırılarda sivillerin tehlikede olduğunun altı çiziliyor.

Donetsk'te top mermisi otobüse isabet etti: 10 ölü

RUSYA'DAN AÇIKLAMA: ENDİŞELİYİZ

Ukrayna’nın sivillerin yaşadığı bölgelere saldırı başlatmasına Rusya tepki gösterdi. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Govorit Moskva radyosuna yaptığı açıklamada, ordunun Donbas bölgesindeki eylemlerinin “endişe verici” olduğunu söyledi ve “Tabii ki Rusya görüşlerini açıklayacak. Donetsk’te tam kapsamlı bir askerî hareket başlatılması ve sivillerin olduğu yerlerin topçu ateşine tutulması konusunda endişeliyiz” dedi.

Ukrayna Krizi büyüyor: Biz NATO'ya girmiyoruz, onlar istiyorsa girsin!

Ukrayna ve ayrılıkçılar arasında tutuklu takası