Ukrayna ordusu Donetsk'te sivillere saldırdı

Ukrayna ordusu Donetsk'te sivillere saldırdı
Ukrayna ordusu Donetsk'te sivillere saldırdı
Ukrayna ordusunun Donetsk'te bulunan bir hastaneye ve yerleşim yerlerine bombardıman düzenlediği ve en az bir kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

RADİKAL – Ukrayna ordusu, ülkenin doğusunda ordu ile ayrılıkçılar arasındaki ateşkese rağmen Donetsk’te sivillere yönelik saldırı düzenledi. Ordunun bir hastaneye ve yerleşim yerlerine bombardıman düzenlemesi sonucu en az 1 kişi hayatını kaybederken, bir doktor ve bazı hastaların da yaralandığı açıklandı.

Russia Today’in haberine göre,  ayrılıkçılar, ordunun dünden bu yana ateşkesi yaklaşık 50 kez ihlal ettiğini vurguluyor. Hayatını kaybeden kişinin kimliği açıklanmazken, erkek olduğu belirtiliyor.

twitter -tweet" lang="en">

Kiev says "its military came under attack". Was bombing a purely civilian neighbourhood & hospital Kiev's revenge? pic.twitter.com/Vi4BQc0VoB

— Murad Gazdiev (@MuradoRT) July 18, 2015

SU SIKINTISI YAŞANIYOR

Top mermilerinin en az üçünün bir okulun çok yakınına düştüğü ifade edilirken, saldırı sonucu Donetsk’in bir bölümünde su sıkıntısı yaşanıyor. Top mermilerinin gaz boru hattına zarar verdiği de bilgiler arasında.

Konu hakkında açıklamada bulunan ayrılıkçıların kurduğu Donetsk Halk Cumhuriyeti sözcüsü Eduard Basurin, bugün erken saatlerde yaptığı açıklamada, “Yerleşim yerleri vuruldu… Donetsk Halk Cumhuriyeti acil durum ekipleri saldırıya uğrayan yere gidiyor, bölgede yangın çıktı” demişti. Basurin, yalnızca Cumartesi günü ateşkesin 49 kez ihlal edildiğini belirtirken, ordunun bölgeye her gün saldırı düzenlediğini vurguladı. Bölgedekilere göre, saldırıya uğrayan alanda “askeri değer taşıyan” herhangi bir şey bulunmuyor.

MINSK ANLAŞMASI'NA AYKIRI

Russia Today’den Murad Gazdiev, bombardımanın son zamanlardaki en şiddetli saldırı olduğunu ve son aylarda bu denli kuvvetli bir saldırının yapılmadığını söyledi.  Gazdiev, saldırıda kullanılan silahların 120 milimetre kalibreden büyük silahlarla gerçekleştirildiğini ifade ederek, bunun Minsk Anlaşmasına aykırı olduğunu altını çizdi. Zira, anlaşmaya göre bu silahların ön cephenin 50 kilometre gerisine çekilmiş olması gerekiyor.


  ETİKETLER:

  Twitter

  ,

  Doktor

  ,

  Bugün

  ,

  Erkek

  ,

  saldırı

  ,

  Kiev

  ,

  Donetsk

  ,

  Ukrayna

  ,

  2015