Ukrayna ordusu kimya fabrikasını vurdu

Ukrayna ordusu kimya fabrikasını vurdu
Ukrayna ordusu kimya fabrikasını vurdu
Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk kentinde ordunun bir kimya fabrikasına top ateşi açılması sonucu büyük bir patlama meydana geldi.

RADİKAL – Ukrayna’nın doğusunda Rus yanlısı ayrılıkçıların kontrolü altında bulunan Donetsk kentinde, ordunun bir kimya fabrikasına saldırı düzenlemesi sonucu büyük bir patlama meydana geldi. DKZHI adlı fabrikadaki patlama çevredeki binaların camlarının patlamasına ve yakın kasabalarda sarsıntı yaşanmasına yol açtı.

Russia Today’de yer alan habere göre, yerel saatle 10.50’de meydana gelen patlamanın ardından Facebook sayfasından açıklama yapan Novorusya Halk Cephesi’nin Eşbaşkanı Konstantin Dolgov, “Patlamanın merkezi DKHZI yakınlarıydı” bilgisini verdi. Daha önce Eylül ve Kasım’da hedef alınan fabrikada endüstriyel patlayıcılar, cephane ve topçu mermileri için kimyasal ürünler üretiliyor.

Ukrayna'da hastaneye top mermisi: 4 ölü

Zakharchenko: 100 bin kişi silah altına alınacak

KİMYASAL SIZINTI TEHLİKESİ YOK

Ayrılıkçılar, can kaybı olup olmadığının henüz belirlenmediğini söylerken, kimyasal sızıntı tehlikesi bulunmadığını vurguladı. Ukrayna parlamento üyesi Boris Filatov, ordunun, bölgeye bombardıman düzenlemek amacıyla kente füze fırlatma sistemi kurduğunu ve füzeleri fırlatanların “nereye saldırdığını bilmediğini, koordinatlara göre hedeflerini belirlediklerini” öne sürdü.

Sputnik’te yer alan habere göre, Ukraynalı aşırı sağcı Sağ Sektör’ün lideri Dmitry Yarosh da patlamanın ordunun saldırısı nedeniyle gerçekleştiğini doğrulamıştı.

Hollande-Putin-Merkel görüşmesinden sonuç çıkmadı

Pentagon'dan 'Putin otistik' iddiası

Donetsk ve Lugansk yönetimleri: Kiev'le müzakereye hazırız

New York Times: ABD, Ukrayna'ya silah yardımını görüşecek