Ukrayna ve ayrılıkçılar arasında tutuklu takası

Ukrayna ve ayrılıkçılar arasında tutuklu takası
Ukrayna ve ayrılıkçılar arasında tutuklu takası
Ukrayna ordusu ile Donbas bölgesini kontrolü altında tutan Rus yanlısı ayrılıkçılar arasında tutuklu takası gerçekleştirildi.

RADİKAL - Ukrayna yönetimi ile ülkenin doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçılar arasında tutuklu değiş tokuşu yapıldı. Değiş tokuş, ayrılıkçıların elindeki Donetsk kentinde gerçekleşti. Ayrılıkçılar, ellerindeki 150'den fazla askeri, hükümet tarafı ise en az 222 kişiyi serbest bıraktı.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Rusya haber ajansı Ria-Novosti bunun, Nisan ayında çatışmaların başlamasından bu yanaki en büyük tutuklu değiş tokuşu olduğunu söyledi. Yoğunluğu azalmış olmasa da çatışmalar hala devam ediyor.

Ukrayna başkenti Kiev'de bulunan BBC muhabiri David Stern, Eylül ayında üzerinde anlaşılan ateşkesten bu yana bin 300'den fazla insanın öldüğünü belirtiyor.

Zakharchenko: Kiev doğuya saldırmaya hazırlanıyor


GÖRÜŞMELER KESİLDİ

Öte yandan,Ukrayna hükümeti ile ülkenin doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçılar arasında Çarşamba günü Belarus'ta başlayan görüşmeler kesildi. Kararın nedeni açıklanmadı. Görüşmelerin kesildiği yönündeki açıklama ise Belarus Dışişleri Bakanlığı'ndan geldi.

Ukrayna'nın 'tarafsız' statüsü iptal edildi


Belarus Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Dimitri Mirnçik, Fransız haber ajansı AFP'ye yaptığı açıklamada " Bugün iletişim grupları arasında toplantı olmayacak...Ancak Belarus her zaman Minsk'i müzakere mekânı olarak sunmaya hazırdır" dedi. Çarşamba günü başlayan görüşmelerde hedef, Ukrayna'nın doğusunda 4 bin 700 kişinin ölümüne neden olan çatışmaların son bulmasıydı. Son görüşmelere Rusya ve AGİT ( Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı) temsilcileri de katılmıştı.

Minsk'teki barış görüşmeleri kesildi


Görüşmelerin bugünkü turunda ağır silahların cephelerden çekilmesi, tutsak değişimi ve Ukrayna'da ayrılıkçıların kontrolündeki bölgelere yönelik ambargonun kaldırılması konularının ele alınması bekleniyordu. Tarafların hafta başında Minsk'te yaptığı müzakereler sırasında uzlaşıya varılan tutsak değişimi de başladı. Anlaşma uyarınca 150 Ukrayna askeri, 220 Rusya yanlısı ayrılıkçı karşılığında serbest bırakıldı.

'UKRAYNA'YI CEPHE HALİNE GETİRMEYE ÇALIŞIYORLAR'

Öte yandan, Rusya Ukrayna Parlamentosu'nun ülkenin NATO üyeliği yolunda adımlar atmasına onay vermesine tepki gösterdi. Rusya Savunma Bakanı Yardımcısı Anatoli Antonov, NATO üyelerini "Ukrayna'yı Rusya'yla mücadelede bir cephe haline getirmeye çalışmakla" suçladı. Ukrayna'da Eylül ayında taraflar arasında ateşkes ilan edilmiş ve barış anlaşmasının çerçevesi üzerinde uzlaşılmıştı. Fakat BM verilerine göre, 5 Eylül'deki anlaşmadan bu yana da 1357 kişi öldü.

Kiev yönetimi ve Rusya yanlısı ayrılıkçılar 9 Aralık'ta da yeni bir ateşkes girişiminde bulunsa da, ayrılıkçıların kontrolündeki Donetsk ve Lugansk'ta çatışmalar sürüyor.

Rusya yeni askeri doktrini kabul etti